Вчені придумали, як тимчасово охолодити планету, допоки людство не досягне нульового вуглецю в атмосфері. Ця схема геоінженерії передбачає розсіювання у повітрі алмазного пилу. Що ж, дорого, але ефективно, кажуть дослідники. Вся річ у тім, що частинки алмазів ефективно відбивають світло. А це могло б компенсувати потепління, викликане діяльністю людини повідомляє LiveScience.
“Висипання алмазного пилу в атмосферу могло б компенсувати майже все потепління, спричинене людьми з часів промислової революції, і виграти нам трохи часу зі зміною клімату”, – кажуть вчені.
Запропонована стратегія не знизить температуру планети, але покликана зменшити кількість енергії, що надходить на Землю від Сонця. Нове дослідження показує, що щорічне викидання 5 мільйонів метричних тонн алмазного пилу в стратосферу може охолодити планету на 1 градус за Цельсієм завдяки відбиваючим властивостям дорогоцінних каменів.
За даними NASA, такий ступінь охолодження міг би значною мірою обмежити глобальне потепління. Останнє почалося в другій половині XIX століття і зараз становить приблизно + 1,36 C.
Щоб пом’якшити вплив сонячного тепла, дослідники давно пропонували використовувати крихітні частинки або аерозолі, які відбивають сонячні промені назад у космос. Введення цих аерозолів у стратосферу – шар земної атмосфери, який знаходиться на висоті від 12-50 кілометрів над поверхнею планети – означає, що вони залишатимуться в атмосфері принаймні рік, перш ніж впадуть назад на Землю.
Впорскування стратосферного аерозолю черпає натхнення з охолодження, яке іноді відбувається після великих вулканічних вивержень. Вулкани викидають величезні хмари діоксиду сірки. Цей газ перетворюється на сірчану кислоту в стратосфері, а потім конденсується з утворенням дрібних сульфатних аерозолів, які відбивають сонячне світло назад у космос, не даючи йому досягти Землі та нагріти планету.
Але для глобальних задач сірка не підійде. Саме тут алмази можуть стати в нагоді, як вважає дехто. Вчені виявили, що, на відміну від сірки, алмазні частинки не викликають стратосферного потепління. Адже алмазний порошок має надзвичайно відбиваючу здатність і не злипається.
Команда порівняла ефективність охолодження частинок алмазу з частинками алюмінію та кальциту, використовуючи модель системи Землі, яка моделює повну реакцію клімату на втручання. Вони виявили, що кількість алмазного пилу, необхідного для охолодження планети, має становити 5,5 мільйона тонн на рік. А це третина від кількості інших матеріалів, необхідних для досягнення такого ж ефекту охолодження.
Синтетичні алмази, ймовірно, обійдуться дешевше, ніж видобуті природні. Згідно підрахунків, декільком сотням висотних літаків потрібно було б літати навколо Землі, постійно викидаючи частинки, щоб досягти кількості, необхідної для охолодження. Але поки що це лише теорія. Що ж до вартості такого діамантового охолодження, дослідження 2020 року підрахувало загальну вартість за 65 років у 175 трильйонів доларів.
Цю тему вважають дуже суперечливою. Є багато вчених, які хочуть заборонити дослідження на цю тему через непередбачувані наслідки, а також тому, що це буцімто відкачує фінансування від інших кліматичних досліджень. Проте інші вчені переконані, що алмазна технологія може спрацювати на користь людству.
“Ми дійсно ризикуємо подолати деякі незворотні кліматичні та екологічні переломні точки. Алмазна ж технологія потенційно може допомогти уникнути проходження цих переломних точок, доки ми не досягнемо нульової цілі”, – кажуть її прихильники.
В Україні поки що не штрафують за використання літньої гуми взимку, але законопроєкт із покараннями…
Щороку десятки тисяч туристів з'їжджаються до Європи, щоб зануритися у святковий дух на відомих різдвяних…
Тимчасова слідча комісія з питань захисту прав ВПО у Верховній Раді повідомила, що на сьогодні за…
Через ракетну атаку на Україну 20 грудня постраждали не лише люди та будинки, а й…
В Україні продовжуються обговорення та планування масштабних змін у структурі військово-облікових та мобілізаційних органів, зокрема щодо реформування…
Деяким категоріям українських пенсіонерів платитимуть від 8 до 13 тисяч гривень щомісяця у 2025 році.…