Світ на порозі катастрофи: останнє десятиліття стало найтеплішим на Землі

2023 рік із великим відривом став найспекотнішим на планеті за всю історію спостережень, як і загалом усе останнє десятиліття. Про це йдеться в доповіді про стан глобального клімату Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО).

Нові рекорди побиті за рівнями парникових газів, температурою поверхні, теплом і підкисленням океану, підвищенням рівня моря, морським крижаним покровом Антарктики і відступом льодовиків.

Згідно з доповіддю ВМО, хвилі тепла, повені, посухи, лісові пожежі та тропічні циклони, що швидко посилюються, спричинили страждання і хаос, перевернувши повсякденне життя мільйонів людей і завдавши багатомільярдних економічних втрат.

“Сирени ревуть за всіма основними індикаторами… Деякі рекорди не просто очолюють чарти, вони їх просто руйнують. І зміни прискорюються”, – заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

За даними метеорологів, 2023 року майже третина світового океану була охоплена хвилею морської спеки, що завдає шкоди життєво важливим еко – і продовольчим системам. До кінця 2023 року понад 90% океану в якийсь момент року зазнали сильної спеки.

За попередніми даними, глобальний набір еталонних льодовиків зазнав найбільшої втрати льоду за всю історію спостережень (з 1950 року), що було спричинено сильним таненням льоду як на заході Північної Америки, так і в Європі.

“Кліматична криза є визначальною проблемою, з якою стикається людство, і вона тісно переплітається з кризою нерівності, про що свідчить зростаюча нестача продовольства, переміщення населення і втрата біорізноманіття””, – заявила генеральний секретар ВМО Селеста Сауло.

Кількість людей, які відчувають гостру нестачу продовольства в усьому світі, збільшилася більш ніж удвічі: зі 149 мільйонів осіб до пандемії COVID-19 до 333 мільйонів осіб у 2023 році. Згідно з доповіддю, екстремальні погодні та кліматичні явища, можливо, не є основною причиною, але є обтяжливими факторами.

Температура світового океану досягла небувалих висот

Лютий 2024 року став дев’ятим місяцем поспіль, який побив місячний температурний рекорд. Цього місяця температура світового океану досягла рекордного рівня: середня глобальна температура поверхні моря становила +21,06° за Цельсієм. Водночас морський лід Антарктики сягнув свого річного мінімуму в лютому – на 28% менший за середній.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

5 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

5 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

5 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

5 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

5 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

6 години ago