Вдалося: вчені розгадали таємницю «курка чи яйце»

Скам’янілий доісторичний організм, виявлений 2017 року, привів учених до висновку, що яйця з’явилися задовго до появи перших тварин, що означає, що вони з’явилися до курки.

Chromosphaera perkinsii, одноклітинний організм, виявлений на Гаваях, уперше з’явився щонайменше мільярд років тому і піддався діленню клітин, щоб виробити те, що нагадувало попередника яєць, пише The Independent.

Вчені з Женевського університету виявили, що цей організм утворив багатоклітинні структури, які мають разючу схожість з ембріонами тварин. Результати, опубліковані в журналі Nature, вказують на те, що яйця існували задовго до появи перших тварин.

“Хоча Chromosphaera perkinsii є одноклітинним видом, така поведінка свідчить про те, що багатоклітинні процеси координації та диференціації вже присутні в цього виду, задовго до появи перших тварин на Землі”, – сказав провідний автор дослідження Омая Дудін.

Зазначається, що одноклітинні форми життя, як-от дріжджі або деякі бактерії, з’явилися на планеті задовго до багатоклітинних організмів, як-от тварини, які розвинулися з однієї яйцеклітини в складні істоти. Цей процес розвитку ембріона слідував дуже певним етапам, які, як відомо, напрочуд схожі між видами тварин.

Вчені підозрювали, що цей процес розвинувся набагато раніше, задовго до появи тварин. Але те, як саме відбувся цей перехід від одноклітинних видів до багатоклітинних організмів, все ще було дуже погано вивчено.

У своєму новому дослідженні вчені оцінили предкову форму життя C perkinsii, яка відокремилася від еволюційної лінії тварин понад мільярд років тому, і знайшли ключові ідеї про механізми переходу до багатоклітинних форм життя.

Вони дізналися, що щойно C perkinsii досягали максимального розміру, вони ділилися, не розростаючись далі, і утворювали багатоклітинні колонії, що нагадують ранні стадії розвитку ембріонів тварин.

Колонії, що складалися принаймні з двох різних типів клітин, зберігалися близько третини свого життєвого циклу. За їхніми словами, спосіб поділу цих колоній з виразною тривимірною структурою “разюче нагадує” ранні етапи ембріонального розвитку тварин.

Ґрунтуючись на цьому відкритті, вчені заявили, що генетичні інструменти, необхідні для “створення яєць”, існували задовго до того, як природа “винайшла курей” понад мільярд років тому.

Однак існує ймовірність того, що механізми, які лежать в основі багатоклітинного розвитку, могли еволюціонувати окремо в C perkinsii, і дослідники заявили, що сподіваються, що подальші дослідження організму покажуть, який із варіантів є більш імовірним. Марін Оліветта, інший автор дослідження, пояснила:

Лисенко Катерина

Recent Posts

Прогноз магнітних бур на 19-21 листопада: що чекати українцям

«Главком» підготував для вас прогноз магнітних бур на наступні три дні, що базується на даних, які надає Центр прогнозування…

13 хв. ago

“Вилов” ТЦК у селах закінчився?: кого мобілізують у першу чергу

Капітан Збройних сил України Мирослав Борисенко нещодавно обговорював проблеми, пов’язані з мобілізацією в Україні, в інтерв'ю центральному…

24 хв. ago

США готує новий пакет військової допомоги для України

Сполучені Штати готують новий пакет військової допомоги Україні. Про це  заявила  постійний представник США при ООН Лінда…

37 хв. ago

Як і коли сіяти редиску на зиму: секрети дачників

Редиску часто висівають пізньої осені. Тоді вона має міцний імунітет, а урожай можна збирати на…

49 хв. ago

Дали відповідь: чи можна цивільним українцям носити військову форму

Українцям розповіли, чи можна носити військову форму цивільним. Як передає "Хвиля", про це повідомила адвокат Тетяна Козаченко в ефірі…

1 годину ago

Прогноз магнітних бур на 19-21 листопада: чого чекати від сонячної активності

Магнітні бурі мають неприємну властивість не лише завдавати клопоту науковцям, а й дошкуляти пересічним громадянам,…

1 годину ago