Що було раніше: вчені розгадали таємницю “курка чи яйце”

Скам’янілий доісторичний організм, виявлений 2017 року, привів учених до висновку, що яйця з’явилися задовго до появи перших тварин, що означає, що вони з’явилися до курки.

Chromosphaera perkinsii, одноклітинний організм, виявлений на Гаваях, уперше з’явився щонайменше мільярд років тому і піддався діленню клітин, щоб виробити те, що нагадувало попередника яєць, пише The Independent.

Вчені з Женевського університету виявили, що цей організм утворив багатоклітинні структури, які мають разючу схожість з ембріонами тварин. Результати, опубліковані в журналі Nature, вказують на те, що яйця існували задовго до появи перших тварин.

“Хоча Chromosphaera perkinsii є одноклітинним видом, така поведінка свідчить про те, що багатоклітинні процеси координації та диференціації вже присутні в цього виду, задовго до появи перших тварин на Землі”, – сказав провідний автор дослідження Омая Дудін.

Зазначається, що одноклітинні форми життя, як-от дріжджі або деякі бактерії, з’явилися на планеті задовго до багатоклітинних організмів, як-от тварини, які розвинулися з однієї яйцеклітини в складні істоти. Цей процес розвитку ембріона слідував дуже певним етапам, які, як відомо, напрочуд схожі між видами тварин.

Вчені підозрювали, що цей процес розвинувся набагато раніше, задовго до появи тварин. Але те, як саме відбувся цей перехід від одноклітинних видів до багатоклітинних організмів, все ще було дуже погано вивчено.

У своєму новому дослідженні вчені оцінили предкову форму життя C perkinsii, яка відокремилася від еволюційної лінії тварин понад мільярд років тому, і знайшли ключові ідеї про механізми переходу до багатоклітинних форм життя.

Вони дізналися, що щойно C perkinsii досягали максимального розміру, вони ділилися, не розростаючись далі, і утворювали багатоклітинні колонії, що нагадують ранні стадії розвитку ембріонів тварин.

Колонії, що складалися принаймні з двох різних типів клітин, зберігалися близько третини свого життєвого циклу. За їхніми словами, спосіб поділу цих колоній з виразною тривимірною структурою “разюче нагадує” ранні етапи ембріонального розвитку тварин.

Ґрунтуючись на цьому відкритті, вчені заявили, що генетичні інструменти, необхідні для “створення яєць”, існували задовго до того, як природа “винайшла курей” понад мільярд років тому.

Однак існує ймовірність того, що механізми, які лежать в основі багатоклітинного розвитку, могли еволюціонувати окремо в C perkinsii, і дослідники заявили, що сподіваються, що подальші дослідження організму покажуть, який із варіантів є більш імовірним. Марін Оліветта, інший автор дослідження, пояснила:

“Це захопливо, вид, відкритий зовсім недавно, дає нам змогу повернутися в часі більш ніж на мільярд років назад”.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Комусь пенсія 17 млн, а хтось ледь виживає на мінімалку: чому така не справедливість в Україні

Пенсійний фонд України щомісяця виплачує "особливим" пенсіонерам близько 10 мільярдів гривень. Це судді, прокурори, військові…

17 хв. ago

1000 днів повномасштабної війни: що пережили українці за цей час

Про головні події російсько-української війни за 1000 днів протистояння, а також про людей та зброю,…

26 хв. ago

Який хліб потрібно їсти людям старше 50 років

Щоденне вживання хліба на заквасці може надавати несподіваний вплив на стан здоров'я людей віком від…

37 хв. ago

У Брянській області вночі пролунав вибух: спалахнув арсенал ГРАУ

Вночі в Брянській області Росії пролунав вибух. Про це повідомляє  Telegram  керівника Центру протидії дезінформації при РНБО…

43 хв. ago

РФ почала серійне виробництво сховищ від ядерного вибуху

У Нижньому Новгороді розпочато серійне виробництво мобільних сховищ «Куб-М». Про це повідомляють російські ЗМІ.  Зазначається, що мобільні…

49 хв. ago

Назвали 2 знаки, які мають можливість розбагатіти до 30 листопада

Фінанси – важлива тема для багатьох завжди, а особливо перед Новим роком. Тому що і…

56 хв. ago