Що було раніше: вчені розгадали таємницю “курка чи яйце”

Скам’янілий доісторичний організм, виявлений 2017 року, привів учених до висновку, що яйця з’явилися задовго до появи перших тварин, що означає, що вони з’явилися до курки.

Chromosphaera perkinsii, одноклітинний організм, виявлений на Гаваях, уперше з’явився щонайменше мільярд років тому і піддався діленню клітин, щоб виробити те, що нагадувало попередника яєць, пише The Independent.

Вчені з Женевського університету виявили, що цей організм утворив багатоклітинні структури, які мають разючу схожість з ембріонами тварин. Результати, опубліковані в журналі Nature, вказують на те, що яйця існували задовго до появи перших тварин.

“Хоча Chromosphaera perkinsii є одноклітинним видом, така поведінка свідчить про те, що багатоклітинні процеси координації та диференціації вже присутні в цього виду, задовго до появи перших тварин на Землі”, – сказав провідний автор дослідження Омая Дудін.

Зазначається, що одноклітинні форми життя, як-от дріжджі або деякі бактерії, з’явилися на планеті задовго до багатоклітинних організмів, як-от тварини, які розвинулися з однієї яйцеклітини в складні істоти. Цей процес розвитку ембріона слідував дуже певним етапам, які, як відомо, напрочуд схожі між видами тварин.

Вчені підозрювали, що цей процес розвинувся набагато раніше, задовго до появи тварин. Але те, як саме відбувся цей перехід від одноклітинних видів до багатоклітинних організмів, все ще було дуже погано вивчено.

У своєму новому дослідженні вчені оцінили предкову форму життя C perkinsii, яка відокремилася від еволюційної лінії тварин понад мільярд років тому, і знайшли ключові ідеї про механізми переходу до багатоклітинних форм життя.

Вони дізналися, що щойно C perkinsii досягали максимального розміру, вони ділилися, не розростаючись далі, і утворювали багатоклітинні колонії, що нагадують ранні стадії розвитку ембріонів тварин.

Колонії, що складалися принаймні з двох різних типів клітин, зберігалися близько третини свого життєвого циклу. За їхніми словами, спосіб поділу цих колоній з виразною тривимірною структурою “разюче нагадує” ранні етапи ембріонального розвитку тварин.

Ґрунтуючись на цьому відкритті, вчені заявили, що генетичні інструменти, необхідні для “створення яєць”, існували задовго до того, як природа “винайшла курей” понад мільярд років тому.

Однак існує ймовірність того, що механізми, які лежать в основі багатоклітинного розвитку, могли еволюціонувати окремо в C perkinsii, і дослідники заявили, що сподіваються, що подальші дослідження організму покажуть, який із варіантів є більш імовірним. Марін Оліветта, інший автор дослідження, пояснила:

“Це захопливо, вид, відкритий зовсім недавно, дає нам змогу повернутися в часі більш ніж на мільярд років назад”.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

У чому не можна святкувати Новий рік 2025: речі і кольори, які відлякують удачу

Наступний 2025 рік пройде під заступництвом Зеленої Дерев'яної Змії. Щоб отримати її прихильність, варто уважно підійти…

2 години ago

Чим почистити білі кросівки в домашніх умовах: засоби, які впораються з брудом та жовтизною

Білі кросівки – це головне взуття у нашому гардеробі, навіть в осінню пору. Однак вони…

2 години ago

У соціальній мережі покійної російської акторки з’явилися нові фотографії

Російська акторка Анастасія Заворотнюк, яка померла в ніч на 30 травня 2024 року, продовжує залишатися…

2 години ago

Кременчук може піти під воду менше, ніж за годину, якщо росіяни зруйнують ГЕС, – ЗМІ

Якщо російська армія зруйнує споруди Кременчуцької гідроелектростанції, то затоплення міста може відбутися менше, ніж за годину. Про це повідомили Суспільному у…

2 години ago

“ТЦК прийде до вас додому”: військовий пояснив, чому ухилянтам не сховатися

Якщо ви думаєте, що, зачинившись вдома, зможете уникнути мобілізації, — маємо новини від ТЦК, і…

2 години ago

«Хезболла» масово обстріляла Ізраїль: є багато постраждалих

18 листопада терористичне угруповання «Хезболла» здійснило масований ракетний обстріл території Ізраїлю. Ударів зазнали Тель-Авів, Хайфа та низка…

3 години ago