10 000 років тому мамонти вимерли через сильну алергію: щось закупорило їхні хоботи

Наступного разу, коли будете чхати й свербіти від нападу сінної лихоманки, також відомої як сезонний алергічний риніт, подумайте про приречених мамонтів. Дослідники щойно пов’язали їхнє вимирання зі зростанням пилку та закупореними хоботами, пише IFLScience.

Відомо, що більшість мамонтів планети вимерли понад 10 000 років тому, відразу ж після закінчення останнього льодовикового періоду. У міру потепління планети в глобальній екосистемі відбулися радикальні зміни, унаслідок чого мамонти вперше в житті зіткнулися з пилком зелені, що розквітла всюди.

У новому дослідженні вчені зробили сміливу заяву про те, що сінна лихоманка могла стати чинником передчасної загибелі мамонтів та інших тварин льодовикового періоду. Автори стверджують, що збільшення кількості пилку на планеті, пов’язане з бумом рослин, могло призвести до значного алергічного ефекту в деяких тварин, зменшивши їхню здатність відчувати запахи.

Простими словами, носи тварин були забиті соплями, а тому мамонти просто втратили здатність винюхувати партнерів для спарювання — це значно знизило популяцію. Вчені вважають, що в кінцевому підсумку це могло чинити додатковий тиск на всю популяцію і призвело до її остаточного занепаду.

У своїй роботі вчені спиралися на кілька ниток доказів, щоб підкріпити свої аргументи. По-перше, вони вивчили заморожені тканини доісторичних тварин, таких як шерстисті мамонти, печерні леви, шерстисті носороги, бізони та коні. Їм вдалося витягти збережені білки, пов’язані з імунною системою тварин.

По-друге, команда виявила фрагменти імуноглобуліну, які могли вироблятися ссавцями через алергічну реакцію. Ці результати відповідають результатам попереднього дослідження, під час якого вчені вивчили нутрощі мамонтів і виявили сліди рослинності, що викликають алергію в багатьох ссавців.

Таким чином учені вважають, що ослаблений нюх тварин міг вплинути на їхнє існування одразу кількома способами, зокрема:

  • здатність добувати їжу;
  • здатність орієнтуватися в просторі під час міграції;
  • здатність уникати хижаків;
  • здатність розмножуватися.

Утім, учені зазначають, що їхня теорія зовсім не виключає інші поширені пояснення вимирання мамонтів, наприклад, втрату середовища проживання, надмірне полювання людей, хвороби та інбридинг. Команда визнає, що було багато факторів, які призвели до вимирання цілого виду. Однак тепер вони вважають, що алергію слід включити до цього списку.

Романчук Микола

Recent Posts

Зміни в мобілізації вже з 1 травня: Генштаб приголомшив заявою

Частина мобілізованих українців проходитиме базову загальну військову підготовку за новою програмою. Відповідна зміна почне діяти…

14 хв. ago

З якими хворобами хребта не мобілізують: адвокат вказала на нюанси

Мобілізація військовозобов’язаних з деякими тяжкими захворюваннями хребта неможлива.  Визнати непридатними до служби можуть особу, зокрема, зі…

18 хв. ago

Школа в липні? Батькам варто підготуватися до змін

У мережі ходять чутки про те, що українським школярам доведеться навчатися весь червень, що фактично…

19 хв. ago

У США є технології управління часом та простором

США мають технології «маніпулювання часом і простором». Таку заяву зробив директор Управління з науково-технічної політики…

22 хв. ago

Донорський скандал у Нідерландах: один чоловік став батьком понад 500 дітей

У Нідерландах спалахнув гучний медичний скандал — виявилося, що десятки донорів сперми стали біологічними батьками…

32 хв. ago

Рада підтримала скорочення пенсій: чиї виплати під загрозою

Верховна Рада успішно ухвалила законопроект №12278, який запроваджує суттєві реформи до порядку розрахунку та призначення…

34 хв. ago