У минулому тривалість доби була більшою на 2 години, що спричинило еволюційний вибух

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі PNAS, доба на Землі мільйони років тому протягом двох періодів в її історії стала на 2,2 години довшою. Це пов’язано з тим, що Місяць віддалився від Землі на пару десятків тисяч кілометрів. При цьому збільшення світлового дня могло спровокувати бурхливий розвиток складного життя на нашій планеті, вважають учені, пише Live Science.

Зараз Місяць обертається навколо Землі на відстані в середньому понад 384 тисячі км. Але супутник Землі не завжди перебуває на такій відстані. При цьому вчені вважають, що не завжди на Землі доба тривала 24 години.

Місяць справляє гравітаційний вплив на Землю і поступово віддаляється від неї. Водночас Місяць своїм впливом уповільнює обертання Землі навколо своєї осі, і це призводить до поступового збільшення її доби. Автори нового дослідження вважають, що в далекому минулому Місяць також віддалявся від Землі.

За словами вчених, зміна тривалості світлового дня може вплинути на розподіл сонячної енергії, що надходить на Землю, і потенційно може вплинути на клімат, а також динаміку атмосфери. Що своєю чергою може вплинути на еволюційні процеси живих організмів.

Вчені вивчили набір даних, отриманих з гірських порід, які знаходяться в морському середовищі, вік яких оцінюється від 200 до 700 млн років. Вчені об’єднали ці дані з моделями приливних сил, що діють між Місяцем і Землею, щоб показати, як швидко наша планета оберталася навколо своєї осі протягом 500 млн років.

Вчені виявили, що в історії Землі існує два періоди, коли швидкість обертання планети швидко і різко змінювалася. Але потім наставали періоди стабільності.

Автори дослідження дійшли висновку, що протягом двох періодів в історії Землі Місяць у середньому віддалявся від нашої планети відносно її початкової орбіти приблизно на 20 тисяч км. Це призвело до збільшення тривалості доби на Землі приблизно на 2,2 години.

Один із таких періодів збільшення світлового дня стався приблизно між 500 і 650 млн років тому. Саме тоді на Землі стався так званий кембрійський вибух, коли на планеті виникла величезна кількість різних складних живих істот. Тобто виникла велика різноманітність життя. Другий період, як вважають вчені, настав приблизно між 280 і 340 млн років тому, коли Землю вкривали величезні льодовики.

Учені вважають, що збільшення тривалості світлового дня могло спровокувати насичення атмосфери Землі киснем, що призвело до великої різноманітності життя.

Автори дослідження також вважають, що період, коли льодовики покривали Землю, що призвело до масового вимирання, не мав великого впливу на обертання планети. Скоріше, уповільнення обертання пов’язане з впливом Місяця.

Ольга Степанова

Recent Posts

Відстрочка тільки для “чистих”: боржникам більше не будуть давати відстрочку

Реєстр «Оберіг» скоро буде зв’язаний із Єдиним реєстром боржників, тож кожен неоплачений алімент, кредит чи…

3 хв. ago

Ситуація жахлива: Гончаренко вимагає негайної зупинки війни

Обговорення питання досягнення миру в Україні перейшло у площину категоричних відмов. Президент Володимир Зеленський вчергове…

10 хв. ago

Бред Пітт не хоче одружуватися з молодшою на 29 років коханою: причина в Джолі

Відомий американський актор Бред Пітт, який у грудні минулого року офіційно розлучився з Анджеліною Джолі, передумав…

19 хв. ago

В Австралії з вертольота застрелили понад 700 коал

В Австралії розгорівся скандал після того, як у нацпарку Будж-Бім у штаті Вікторія снайпери з…

27 хв. ago

Дзвонить невідомий номер і мовчить: що це означає і яку загрозу несе

Останнім часом українцям все частіше дзвонять невідомі номери телефонів та мовчать у слухавку. Якщо ви…

33 хв. ago

В Україні можуть обмежити продаж і споживання енергетиків: кого штрафуватимуть

В Україні можуть заборонити продаж енергетичних напоїв неповнолітнім та споживання ними цих напоїв. Аби боротися…

41 хв. ago