Витримує екстремальний рівень радіації: вчені розповіли про найбільш “живучу” бактерію

Бактерія Deinococcus radiodurans є однією з найстійкіших бактерій на Землі. Вона здатна витримати рівень радіації, який у 28 000 разів перевищує фатальне для людини значення, повідомляє Interesting Engineering.

Зазначається, що вчені з Північно-Західного університету та Університету уніфікованих служб змогли розшифрувати механізм дії потужного антиоксиданту, який дає змогу Deinococcus radiodurans виживати в екстремальних умовах. Результати їхньої роботи опубліковані у спільному дослідженні в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

У виданні звернули увагу на те, що Deinococcus radiodurans отримала прізвисько “Бактерія Конана” на честь вигаданого персонажа Конана-варвара.

Щоб розкрити секрет “живучості” бактерії, вченим довелося створити новий антиоксидант MDP, який натхненний надздібностями Deinococcus radiodurans, додали у виданні.

Під час дослідження було виявлено, що MDP утворює унікальний комплекс: тріо з марганцю, фосфату і пептиду. Ця комбінація забезпечує найвищий рівень захисту від впливу радіації.

“Ми давно знаємо, що іони марганцю і фосфат разом створюють сильний антиоксидант, але відкриття і розуміння “чарівної” сили, що забезпечується додаванням третього компонента, стало справжнім проривом. Це дослідження дало ключ до розуміння того, чому ця комбінація є таким потужним і багатообіцяючим радіопротектором”, – пояснив один з авторів дослідження з Північно-Західного університету Брайан Хоффман.

Для вимірювання рівня антиоксиданту марганцю в клітинах бактерії вчені використовували передову спектроскопію, підкреслили у виданні. Дослідники помітили, що стійкість мікроорганізму до радіації безпосередньо пов’язана з рівнем антиоксидантів марганцю.

Попередні дослідження показали, що ця бактерія здатна пережити 25 000 грей радіації. Тепер же вчені з’ясували, що Deinococcus radiodurans виживає і за 140 000 грей.

“Це нове розуміння MDP може призвести до розробки ще потужніших антиоксидантів на основі марганцю для застосування в охороні здоров’я, промисловості, обороні та космічних дослідженнях”, – поділився автор дослідження Майкл Дейлі.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Голосування поштою, онлайн чи за довіреністю: як в Україні готуються до виборів

Україна вивчає європейські моделі виборчого законодавства, включно з електронним голосуванням, з прицілом на проведення виборів…

54 секунди ago

Греція суттєво збільшує туристичні податки: до чого готуватись мандрівникам

З 2025 року у Греції значно збільшаться податки для туристів. Уряд сподівається таким чином компенсувати збитки, які…

8 хв. ago

Субсидії почнуть скасовувати: що потрібно зробити, щоб не втратити пільги

Частина українців залишиться без державної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг.   Як нам відомо, субсидія нараховується…

17 хв. ago

Водіям пояснили, чому патрульні заглядають за плече після зупинки авто

Українським водіям пояснили, навіщо патрульний може зазирати за плече водія після зупинки автомобіля. Про це пише видання "Твоя…

25 хв. ago

В Україні змінять підстави для відстрочки від мобілізації для тих, хто доглядає родичів

Верховна Рада найближчим часом розгляне законопроект 12178 про реформу МСЕК "щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". Фінальна…

26 хв. ago

Деякі улюблені страви скорочують ваш вік: вчені склали список

Американські вчені з Мічиганського університету з'ясували, що деякі улюблені продукти можуть не лише нашкодити здоров'ю,…

48 хв. ago