Історія Землі налічує мільярди років і за цей час по всій земній кулі утворилася неймовірна кількість місць, які люди прозвали “Вратами пекла” з різних причин. Деякі з них справді вважалися справжніми “дверима в підземний світ”, в той час, як інші отримали свою назву через дивовижну геологію, вулканічну активність, недоступність або інші особливості, пише IFLScience.
Дослідники назвали кілька найпопулярніших і найнезвичніших “Врат пекла” на Землі.
Ці “Врата пекла” розташовані в місті Памуккале на південному заході Туреччини. Дослідники зазначають, що це місце є прикладом плутоніона — релігійного храму, присвяченого хтонічному богу Плутону.
У 2013 році місце було заново виявлено і розкопано, хоча натяки на його існування зустрічалися в різних історичних джерелах. Спочатку храм був побудований з воротами та навколишньою ареною, що веде в печеру.
Тривалий час печера була закрита для відвідування — входити в неї дозволялося лише священникам. Однак людям дозволялося сидіти на піднесених сидіннях, спостерігаючи за тим, як священники проводили церемонії.
Останні дослідження показали, що печера заповнена газами, які виходять із тріщини. Вчені також виявили, що являє собою вулканічний вуглекислий газ — його концентрація варіюється залежно від того, наскільки близько людина перебуває до входу і землі.
У національному парку Врата пекла, розташованому в окрузі Накуру в Кенії (Африка). Національний парк розташований між озером Найваша і вулканами Лонгонот і Сусва, а весь національний парк славиться своїми краєвидами, різноманітною дикою природою і відомими в усьому світі Вратами пекла — ущелиною Ол-Джорова, що проходить через центр парку.
Дослідники виявили, що ущелина утворилася внаслідок вулканічних процесів і тектонічної активності, які формували регіон протягом мільйонів років. Згодом водна ерозія порізала ущелину, але дослідники досі не розуміють, як саме з’явилася її назва.
Передбачається, що назва “Врата пекла” пов’язана з інтенсивною геотермальною активністю в регіоні. До слова, в ущелинах досі є гейзери та гарячі джерела, що викидають гарячу вулканічну воду, яка тече величезним каналом, живлячи рослинність, здатну виживати за високих температур.
Ці “Врата пекла” є відносно молодими та рукотворними. Понад півсотні років тому радянські вчені шукали нафтові родовища в пустелі Каракуми в Туркменістані. Команда припустила, що натрапила на родовище рідкого золота, але насправді це було щось більш нестабільне — кишеня природного газу.
У результаті такелажна станція, встановлена для видобутку нафти, обвалилася, внаслідок чого утворилася гігантська діра діаметрів понад 70 метрів і трохи більше ніж 20 метрів у глибину. Пізніше це місце отримало назву кратер Дарваза.
Утворення кратера призвело до каскаду подій, унаслідок якого по всьому ландшафту з’явилися інші кратери. Дослідники виявили, що всі вони виділяли метан, який вважався небезпечним для навколишньої дикої природи та населення. Далі вчені в помилковій спробі врятувати навколишнє середовище підпалили газ, очікуючи що він швидко згорить, але цього не сталося. У результаті полум’я тут палає донині.
Кратер Батагайка на Далекому сході є ще одним прикладом “Воріт пекла”. Як і кратер Дарваза, цей рельєф є відносно новим порівняно з іншими Вратами пекла на планеті. У 1960-х роках учені вперше повідомили про те, що вони назвали “мегаспадом”, коли рясна вирубка лісів у Республіці Саха, Росія, порушила вічну мерзлоту землі. Це послабило її до такої міри, що вона обрушилася.
Місцеві жителі прозвали рельєф “Воротами до пекла”, і зрозуміло чому: кратер Батагайка сягає близько кілометра завдовжки та близько 100 метрів у глибину. При цьому, з кожним роком розміри цієї вирви тільки збільшуються — деякі дослідження показують, що тріщина розширюється зі швидкістю від 10 до 30 метрів на рік.
Голлівудські зірки розлучилися у 2016 році після 12 років сімейного життя. У Анджеліни та Бреда шестеро…
Російський рубль знову пішов у круте піке. 23 листопада офіційний курс валюти впав до 102,5…
Україна готується до істотних змін у системі підтримки сімей з дітьми. Верховна Рада розглядає два…
Майже тисяча людей у дніпровському професійно-технічному училищі ризикують залишитися без грошей через хаотичну реорганізацію, ініційовану…
Українські корупційні справи продовжують вражати своїми сюжетними поворотами, але ця історія перевершила всі очікування. Під…
Харківська область, яка є однією з ключових точок оборони України, посилює мобілізаційні заходи. Як повідомив…