У лабораторії створили “дзеркальні бактерії”, які можуть знищити людство

Провідні вчені світу закликали припинити дослідження “дзеркальних бактерій”, які були створені у лабораторії. Експерти попереджають, що ці організми, сформовані з дзеркальних відображень молекул, знайдених у природі, можуть поставити людей, тварин і рослини під загрозу смертельних інфекцій.

Міжнародна група лауреатів Нобелівської премії та інших експертів наголошує, що дзеркальні бактерії можуть прижитися в навколишньому середовищі та пройти повз імунний захист природних організмів Тож поки не пізно, варто припинити будь-які лабораторні дослідження небезпечних організмів, пише TheGuardian.

“Загроза, про яку ми говоримо, є безпрецедентною Дзеркальні бактерії, ймовірно, уникнуть багатьох реакцій імунної системи людини, тварин і рослин і в кожному випадку спричинять летальні інфекції, які поширюватимуться безперешкодно”, – сказав еволюційний біолог з Піттсбурзького університету, професор Вон Купер.

Експертна група включає американського вченого, який очолював приватну роботу з секвенування геному людини в 1990-х роках – доктора Крейга Вентера, а також Нобелівських лауреатів – професора Грега Вінтера з Кембриджського університету та професора Джека Шостака з Чиказького університету.

Ризик дзеркального життя полягає в тому, що живі організми не розпізнають своїх дзеркальних аналогів як “чужі” і не матимуть природного захисту, щоб захистити себе від їхнього нападу. Людям та іншим живим організмам буде важко виробляти антитіла проти дзеркальних бактерій і вони не зможуть контролювати інфекцію”, – сказав Греф Вінтер, пише DailyMail.

За словами науковців, багато молекул можуть існувати у двох різних формах, кожна з яких є дзеркальним відображенням іншої. ДНК усіх живих організмів складається з “правих” нуклеотидів, тоді як білки, будівельні блоки клітин, складаються з “лівосторонніх” амінокислот.

Вчені виготовили великі, функціональні дзеркальні молекули, щоб досліджувати їх ближче. Дехто навіть зробив невеликі кроки до створення дзеркальних мікробів, хоча побудова цілого організму з дзеркальних молекул виходить за межі сучасного ноу-хау, кажуть фахівці.

Науковці наголошують, що дзеркальні молекули можна перетворити на лікування хронічних хвороб, які важко вилікувати, тоді як дзеркальні мікроби можуть зробити біовиробничі установки, які використовують жуків для виробництва хімікатів, більш стійкими до забруднення.

Проте вчені бачить значні ризики в дзеркальних мікробах. Крім спричинення смертельних інфекцій, дослідники сумніваються, що мікроби можуть бути безпечно стримані або утримані природними конкурентами та хижаками. Наявні антибіотики також навряд чи будуть ефективними.

“Якщо не з’являться переконливі докази того, що дзеркальне життя не становить надзвичайної небезпеки, ми вважаємо, що ці організми, навіть зі спеціально розробленими заходами біоутримання, створювати не слід”, – застерігає група вчених.

Синтетична біологиня з Університету Міннесоти та співавторка звіту Кейт Адамала працювала над дзеркальною клітиною, але минулого року змінила курс після детального вивчення ризиків. “Ми не повинні будувати дзеркальне життя”, – наголосила вона.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

На Заході розповіли, якими способами українські чоловіки уникають мобілізації

На третьому році повномасштабної війни з Росією Україна переживає серйозну кризу мобілізації. Багато громадян втрачають…

52 секунди ago

Робота на кілька поколінь: Трамп назвав, скільки років треба, щоб відбудувати українські міста

Новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що для відновлення зруйнованих Росією українських міст може знадобитися…

6 хв. ago

Буде дуже прикро: банки тепер не приймають долари, які багато хто збирав роками

Війна, що триває, змусила багатьох українців залишити батьківщину і оселитися за кордоном, де вони часто…

10 хв. ago

У наступному році аптеки знову підлягатимуть перевіркам

З 2025 року аптеки в Україні знову підлягатимуть плановим перевіркам Державної служби з лікарських засобів…

13 хв. ago

Яка економіка досягла найкращих результатів у 2024 році: дані The Economist

Світ зіштовхнувся із війнами в Європі та на Близькому Сході, відсоткові ставки досягли найвищого рівня…

15 хв. ago

Боржників за комуналку гарненько “потрусять”: доведеться погасити платіжки ще й доплатити

Українцям, які систематично ігнорують рахунки за комунальні послуги, слід готуватись до неминучих наслідків. У деяких…

22 хв. ago