Зліт і падіння пекла на Землі. Карти NASA показують, як закипів і охолонув Тихий океан (фото)

Кліматична криза нависла над планетою, внаслідок чого на Землю обрушилися неймовірні хвилі спеки, посухи та лісових пожеж, а останні 13 місяців стали найспекотнішими в історії спостережень. Частково ці рекорди пов’язують із глобальним потеплінням, спричиненим діяльністю людини, але свій внесок також зробило і явище, відоме як Ель-Ніньйо, яке встановилося в Тихому океані минулого року, пише IFLScience.

Ель-Ніньйо — глобальне кліматичне явище, що впливає на погоду в усьому світі. Все починається з тепліших вод у центральній і східній частині тропічного океану, а потім зміни в океані впливають на атмосферну циркуляцію, що призводить до збільшення опадів у деяких регіонах по всій земній кулі.

Фази Ель-Ніньйо, як відомо, також призводять до вищих середніх температур, що підвищує ймовірність температурних рекордів. Минулий рік, з 2023 по 2024, як показують спостереження, був відзначений особливо потужною фазою Ель-Ніньйо, яка відступила в травні поточного року.

Тепер учені NASA опублікували зображення, що показують аномалії в центральній і східній частині Тихого океану 4 грудня 2023 року. За словами вчених, у цей момент Ель-Ніньйо якраз перебував “за кілька кроків до свого піка”. На іншому зображенні показано умови з 1 липня 2024 року, коли Тихий океан перейшов у свою нейтральну фазу.

За словами вчених, аномалії висоти морської поверхні — цікавий спосіб відстежувати різницю температур в океані, оскільки вони фактично відображають теплове розширення. Відомо, що тепліша вода розширюється, що призводить до підвищення рівня поверхні моря.

Вчені проаналізували аномалії, що дало їм змогу визначити області, де океан був набагато теплішим або холоднішим за середній. Відомо, що дані для карт було зібрано за допомогою супутника Sentinel-6 Michael Freilich, названого на честь океанографа NASA.

У грудні 2023 року, незадовго до піку Ель-Ніньо, вода в екваторіальній частині Тихого океану була теплішою, ніж зазвичай Фото: NASA

За словами океанографа з Лабораторії реактивного руху NASA Джоша Вілліса, цьогорічне Ель-Ніньйо було неймовірно великим, проте все ж таки не рекордним — за останні 30 років науковці спостерігали явище й значніше. Тепер останній Ель-Ніньйо “помер”, а екваторіальна частина Тихого океану перейшла в нейтральну фазу, але, ймовірно, це не триватиме довго. Передбачається, що “затишшя” триватиме до серпня, а потім існує велика ймовірність повернення Ла-Нінья.

Ла-Нінья, на відміну від Ель-Ніньйо, є “прохолодною фазою”, для якої характерні нижчі температури океану. Якщо поглянути на подібні карти, показані вченими NASA сьогодні, ми б побачили синю смугу навколо екватора в східній частині Тихого океану.

Передбачається, що панування Ла-Нінья може призвести до сухішої погоди в США та вологішої погоди в Канаді та на північному заході Тихого океану. Як правило, це явище характеризується теплішими зимовими температурами на півдні та нижчими — на півночі. Крім того, Ла-Нінья часто пов’язують з менш суворим сезоном ураганів у Тихому океані, водночас сезон ураганів в Атлантиці стає більш екстремальним. Ми також можемо очікувати побачити більш посушливі умови в Східній Африці, а також більш вологу погоду в Австралії та деяких частинах Південно-Східної Азії.

Здавалося б, під владою Ла-Нінья світ міг би очікувати падіння глобальних температур на Землі, але вчені вважають, що цього не станеться. Довгострокова тенденція потепління температур унаслідок антропогенних викидів вуглецю, ймовірно, забезпечить вищі температури по всій земній кулі.

Ольга Степанова

Recent Posts

Україна у слабкій позиції, Путіну нема сенсу іти на переговори, – The Times

Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…

6 хв. ago

Масштабне позбавлення пенсій у грудні: ПФУ поставив жорсткі вимоги

У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…

14 хв. ago

Підбитий санкціями США, добитий “Орєшніком”: рубль стрімко дешевшає

У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…

21 хв. ago

Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують

У 2024 році в Україні триває мобілізація, і багатьох цікавить, як хвороби серця та кровообігу…

30 хв. ago

Тотальні побори та хабарі: скандальні подробиці ситуації у ЗСУ

Тимчасова слідча комісія з питань порушення законодавства в Міноборони та ЗСУ рік вивчала ситуацію у…

39 хв. ago

Фантастичні пляжі та справжнє літо: туристам підказали, де відпочити наприкінці листопада

Ви думаєте, що листопад — це час для гарячого чаю та затишних пледів? А ось…

40 хв. ago