Доба на Землі не завжди тривала 24 години: у майбутньому все зміниться знову

Кожні 24 години, а це тривалість доби, Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі. Саме цей період обертання планети дозволив людям розробити системи визначення часу. Також це дає можливість усім живим істотам отримувати сигнал про те, що настав час відпочивати. Але період обертання нашої планети не завжди був таким постійним. Насправді, в далекому минулому, доба на Землі була коротшою і вчені прогнозують, що в майбутньому вона стане довшою, пише Live Science.

За словами Сари Міллхолланд з Массачусетського технологічного інституту (США), у різні періоди історії Землі тривалість доби змінювалася, то скорочуючись, то збільшуючись. Були періоди, коли доба була набагато коротшою, а іноді трохи довшою, ніж зараз.

Доба на Землі тривала менше 10 годин

За словами вченої, на зміну тривалості доби, зокрема, впливав і впливає Місяць. Якщо бути точнішим, то приливна взаємодія між Землею та її природним супутником. Вона виникає через взаємний гравітаційний вплив. Як показують дослідження, приблизно 1 млрд років тому тривалість доби на Землі становила 19 годин.

Але на самому початку існування нашої планети, понад 4 млрд років тому, Земля оберталася швидше навколо своєї осі, і доба тривала менше 10 годин. Потім обертання планети сповільнилося після удару планетарного тіла, який призвів до появи уламків, що відлетіли від Землі, з яких сформувався Місяць. За словами Міллхолланд, були періоди в історії нашої планети, коли доба тривала понад 24 години, хоча лише на кілька мілісекунд, і це було пов’язано зі змінами в ядрі Землі, її океанах і атмосфері.

У різні періоди історії Землі тривалість доби змінювалася, то скорочуючись, то збільшуючись. Були періоди, коли доба була набагато коротшою, а іноді трохи довшою, ніж зараз Фото: Universe Today

Якби Земля перебувала ближче до Сонця, все було б по-іншому

Швидкість обертання нашої планети була визначена тим, де саме вона утворилася з пилу, каміння і газу в протопланетному диску, що оточував молоде Сонце. Якби Земля виникла ближче до нашої зірки, то вона б мала інше обертання навколо своєї осі. У цьому разі наша планета виявилася б припливно пов’язаною із Сонцем, а отже, зірка чинила б сильніший гравітаційний вплив. У цьому випадку період обертання Землі навколо своєї осі був би таким самим, що і період обертання навколо Сонця. Простіше кажучи, доба на Землі могла бути такою ж тривалою, як і рік на нашій планеті. При цьому існує ймовірність того, що Земля могла бути завжди оберненою до Сонця тільки однією стороною, як Місяць до нашої планети.

На зміну тривалості доби, зокрема, впливав і впливає Місяць. Якщо бути точнішим, то приливна взаємодія між Землею та її природним супутником Фото: The Guardian

У майбутньому доба на Землі триватиме 25 годин

Учені вважають, що тривалість доби на Землі продовжує змінюватися і цей параметр не є постійним. Як показують дослідження, доба стає довшою приблизно на 1,7 мілісекунди кожні 100 років. Це означає, що швидкість обертання Землі навколо своєї осі змінюється, хоч і дуже повільно. В основному за це уповільнення відповідають приливні сили Місяця. Через те, що наш супутник повільно віддаляється від Землі, то передбачається, що доба на нашій планеті триватиме 25 годин приблизно через 200 млн років.

Є й інші чинники, які можуть змінити швидкість обертання Землі навколо своєї осі, а значить і тривалість доби. Наприклад, землетруси або падіння астероїда може скоротити тривалість доби, але дуже незначно. А ось танення льодовиків через зміну клімату і подальша зміна рівня глобального океану, а також тектонічна активність, можуть призвести до збільшення тривалості доби на Землі.

Ольга Степанова

Recent Posts

НАТО блокує російський флот у Балтійському морі – The Telegraph

Військово-морський флот Росії стикається з усе більшими викликами в Балтійському морі через зусилля НАТО та…

4 хв. ago

Куди подорожувати у 2025 році: рейтинг найкращих напрямків

Десять найкращих міст-напрямків у світі для подорожей на 2025 рік назвав сервіс Tripadvisor, який склав відповідний рейтинг.  Отже,…

15 хв. ago

Буде дорожчати щомісяця: буханець хліба стане розкішшю для простих українців

Вартість хліба в Україні збільшуватиметься через подорожчання сировини, логістики та курсових коливань валюти. Про це…

24 хв. ago

Неправомірні дії представників ТЦК: адвокат дав важливу раду військовозобов’язаним

Представники ТЦК не мають права застосовувати силу під час здійснення заходів щодо оповіщення військовозобов'язаних громадян.…

32 хв. ago

Українці можуть отримати 40 тисяч гривень: кому і коли виплатять допомогу

Українцям розповіли, хто зможе одержати 40 тисяч гривень від держави. Про це розповіли у прес-службі Міністерства соціальної політики.…

39 хв. ago

10 правил, які допоможуть схуднути тим, хто вже все спробував

Сучасний ритм життя спонукає нас шукати ефективні, але зручні способи підтримувати здоров'я і форму. Як…

48 хв. ago