Морський світ мало хто може побачити, проте у ньому живе багато істот, які здаються неможливими. Мешканці цих глибин можуть бути як моторошно красивими, так і дуже химерними. Тому американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс розповів для Forbes про 5 мешканців морського світу, які вражають своїм виглядом.
Ці молюски нагадують маленьких небесних істот, проте насправді вони є безжальними хижаками. Зазвичай вони полюють на морських метеликів, тобто крихітних родичів равликів, які дрейфують в океані.
“Ці крихітні, прозорі молюски без мушлі – диво еволюції, що привертають увагу своїми граціозними “крилатими” рухами та напівпрозорим тілом. Морські ангели завдовжки від 1 до 3 дюймів махають своїми крилоподібними плавцями – які насправді є видозміненими структурами ніг – з ритмом, що імітує політ. Їх майже примарна напівпрозорість відкриває яскраво-помаранчеві внутрішні органи, надаючи їм потойбічного сяйва”, – зазначив Треверс.
За словами біолога, ці істоти також можуть змінювати стать. Спочатку вони народжуються самцями, але з віком перетворюються на самок, завдяки чому забезпечується їхній репродуктивний успіх.
“Ця чудова адаптація забезпечує гнучкість у розмноженні, дозволяючи їм грати будь-яку роль залежно від стадії життя та потреб їхньої популяції. Під час спарювання вони сплітаються в повільних, вихрових обіймах, створюючи підводний танець, який може тривати до чотирьох годин”, – додав дослідник.
Така риба, за словами Треверса, є втіленням глибоководних дивацтв. Зокрема цей хижак полюбляє жити у сутінках та опівночі, де сонячного світла так само мало, як і їжі.
Найвідомішою особливістю цієї риби є те, що вона світиться. Завдяки цьому вона заманює здобич на достатню відстань, аби її можна було з’їсти.
“Еластична щелепа і шлунок, що розширюється, дозволяють рибі-рибалці поглинати здобич, яка вдвічі більша за неї, мінімізуючи енерговитрати в середовищі існування, де їжу важко знайти. Однак, найдивовижнішим пристосуванням є, мабуть, її репродуктивна стратегія”, – вважає біолог.
Зазначається, що у безмежній порожнечі морських глибин цій істоті складно знайти для себе пару. Тому аби вирішити цю проблему самці вдаються до незвичайного рішення – “статевого паразитизму”.
“Знайшовши самку за допомогою хімічних сигналів, самець вгризається в її шкіру і зливається з її тілом, об’єднуючи їхні кровоносні системи. З часом самець атрофується, перетворюючись на придаток, що виробляє сперму. Для самки це забезпечує надійне постачання сперми, тоді як самець отримує вигоду від постійного харчування, позбавляючись необхідності добувати їжу”, – пояснив Треверс.
Ця істота має такий вигляд, наче випливла прямо з доісторичної епохи. За словами біолога, так насправді і сталося. Такий вид є рідкісним та відомий тим, що є одним з найдавніших хижаків вже понад 100 млн років, які патрулюють морські глибини.
“Можливо, вона і давня за своїм походженням, але акула-гоблін завжди випереджала свій час. Її довга морда оснащена сенсорними органами, які називаються ампулами Лоренціні, що виявляють слабкі електричні поля, які випромінює здобич, що знаходиться поблизу”, – підкреслив дослідник.
Тому як тільки акула знаходить ціль, то висуває свою щелепу вперед, хапаючи жертву зубами, які схожі на цвяхи.
Риба-крапля, ймовірно, є найпотворнішою істотою, яка коли-небудь існувала. Вона стала відомою через свій комічно обвислий вигляд, зазначив Треверс.
Однак під поверхнею океану риба-крапля більше схожа на звичайну рибу, яка має м’яке, пухке тіло, що пристосоване до життя під великим тиском.
“У своєму природному середовищі існування желатинове тіло риби-пухирця діє як розумне пристосування. Не маючи плавального міхура, який би регулював плавучість – структура, яка б зруйнувалася під таким екстремальним тиском, – риба покладається на свою жирову тканину низької щільності, щоб без зусиль зависати над морським дном”, – пояснив біолог.
Проте, коли рибу піднімають на поверхню, то різка зміна тиску призводить до деформації її тіла, через що м’які тканини розширюються, а структура руйнується, створюючи вигляд, наче вона тане.
“Риба-плавунець – зовсім не страшний хижак, а покірне і пасивне створіння. Вона просто плаває, чекаючи на дрібних ракоподібних або їстівні частинки, які опиняться на її шляху. Її низькоенергетичний спосіб життя є найкращим пристосуванням до життя в умовах дефіциту ресурсів, доводячи, що в морських глибинах навіть лінь може бути стратегією виживання”, – зауважив експерт.
За словами біолога, пекельний вампір є майстром виживання в одному з найсуворіших середовищ на Землі.
“Найяскравішою особливістю кальмара-вампіра є його величезні очі, які відносно розміру тіла є найбільшими серед усіх відомих тварин. (В абсолютному вимірі істота з найбільшими очима у світі також є глибоководним кальмаром – колосальним кальмаром)”, – додав Треверс.
Також ця істота відрізняється від інших своїм раціоном. Це зовсім не хижах, адже він харчується “морським снігом”, тобто сумішшю відмерлих органічних речовин, фекалій та іншого сміття, яке з’являється з поверхні океану.
Стрес — невидимий супутник сучасного життя, який дедалі більше вплітається у наше повсякденне життя. Він…
Прийняття та швидке введення в дію нового Закону України "Про дошкільну освіту" спровокувало масове невдоволення…
Україна розглядає нові правила для літніх водіїв, як зазначено в законопроєкті № 8082, який було…
Взимку витрати на оплату житлово-комунальних послуг значно зростають, адже вагома частина припадає на опалення. Однак…
ВРУ внесла законопроект № 12377, пропоноване оновлення житлової політики, спрямоване на покращення чинного законодавства, яке…
Збільшення чисельності Збройних сил України саме по собі не гарантує перемогу у війні з Росією.…