Морський світ мало хто може побачити, проте у ньому живе багато істот, які здаються неможливими. Мешканці цих глибин можуть бути як моторошно красивими, так і дуже химерними. Тому американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс розповів для Forbes про 5 мешканців морського світу, які вражають своїм виглядом.
Ці молюски нагадують маленьких небесних істот, проте насправді вони є безжальними хижаками. Зазвичай вони полюють на морських метеликів, тобто крихітних родичів равликів, які дрейфують в океані.
“Ці крихітні, прозорі молюски без мушлі – диво еволюції, що привертають увагу своїми граціозними “крилатими” рухами та напівпрозорим тілом. Морські ангели завдовжки від 1 до 3 дюймів махають своїми крилоподібними плавцями – які насправді є видозміненими структурами ніг – з ритмом, що імітує політ. Їх майже примарна напівпрозорість відкриває яскраво-помаранчеві внутрішні органи, надаючи їм потойбічного сяйва”, – зазначив Треверс.
За словами біолога, ці істоти також можуть змінювати стать. Спочатку вони народжуються самцями, але з віком перетворюються на самок, завдяки чому забезпечується їхній репродуктивний успіх.
“Ця чудова адаптація забезпечує гнучкість у розмноженні, дозволяючи їм грати будь-яку роль залежно від стадії життя та потреб їхньої популяції. Під час спарювання вони сплітаються в повільних, вихрових обіймах, створюючи підводний танець, який може тривати до чотирьох годин”, – додав дослідник.
Така риба, за словами Треверса, є втіленням глибоководних дивацтв. Зокрема цей хижак полюбляє жити у сутінках та опівночі, де сонячного світла так само мало, як і їжі.
Найвідомішою особливістю цієї риби є те, що вона світиться. Завдяки цьому вона заманює здобич на достатню відстань, аби її можна було з’їсти.
“Еластична щелепа і шлунок, що розширюється, дозволяють рибі-рибалці поглинати здобич, яка вдвічі більша за неї, мінімізуючи енерговитрати в середовищі існування, де їжу важко знайти. Однак, найдивовижнішим пристосуванням є, мабуть, її репродуктивна стратегія”, – вважає біолог.
Зазначається, що у безмежній порожнечі морських глибин цій істоті складно знайти для себе пару. Тому аби вирішити цю проблему самці вдаються до незвичайного рішення – “статевого паразитизму”.
“Знайшовши самку за допомогою хімічних сигналів, самець вгризається в її шкіру і зливається з її тілом, об’єднуючи їхні кровоносні системи. З часом самець атрофується, перетворюючись на придаток, що виробляє сперму. Для самки це забезпечує надійне постачання сперми, тоді як самець отримує вигоду від постійного харчування, позбавляючись необхідності добувати їжу”, – пояснив Треверс.
Ця істота має такий вигляд, наче випливла прямо з доісторичної епохи. За словами біолога, так насправді і сталося. Такий вид є рідкісним та відомий тим, що є одним з найдавніших хижаків вже понад 100 млн років, які патрулюють морські глибини.
“Можливо, вона і давня за своїм походженням, але акула-гоблін завжди випереджала свій час. Її довга морда оснащена сенсорними органами, які називаються ампулами Лоренціні, що виявляють слабкі електричні поля, які випромінює здобич, що знаходиться поблизу”, – підкреслив дослідник.
Тому як тільки акула знаходить ціль, то висуває свою щелепу вперед, хапаючи жертву зубами, які схожі на цвяхи.
Риба-крапля, ймовірно, є найпотворнішою істотою, яка коли-небудь існувала. Вона стала відомою через свій комічно обвислий вигляд, зазначив Треверс.
Однак під поверхнею океану риба-крапля більше схожа на звичайну рибу, яка має м’яке, пухке тіло, що пристосоване до життя під великим тиском.
“У своєму природному середовищі існування желатинове тіло риби-пухирця діє як розумне пристосування. Не маючи плавального міхура, який би регулював плавучість – структура, яка б зруйнувалася під таким екстремальним тиском, – риба покладається на свою жирову тканину низької щільності, щоб без зусиль зависати над морським дном”, – пояснив біолог.
Проте, коли рибу піднімають на поверхню, то різка зміна тиску призводить до деформації її тіла, через що м’які тканини розширюються, а структура руйнується, створюючи вигляд, наче вона тане.
“Риба-плавунець – зовсім не страшний хижак, а покірне і пасивне створіння. Вона просто плаває, чекаючи на дрібних ракоподібних або їстівні частинки, які опиняться на її шляху. Її низькоенергетичний спосіб життя є найкращим пристосуванням до життя в умовах дефіциту ресурсів, доводячи, що в морських глибинах навіть лінь може бути стратегією виживання”, – зауважив експерт.
За словами біолога, пекельний вампір є майстром виживання в одному з найсуворіших середовищ на Землі.
“Найяскравішою особливістю кальмара-вампіра є його величезні очі, які відносно розміру тіла є найбільшими серед усіх відомих тварин. (В абсолютному вимірі істота з найбільшими очима у світі також є глибоководним кальмаром – колосальним кальмаром)”, – додав Треверс.
Також ця істота відрізняється від інших своїм раціоном. Це зовсім не хижах, адже він харчується “морським снігом”, тобто сумішшю відмерлих органічних речовин, фекалій та іншого сміття, яке з’являється з поверхні океану.
Україна у вівторок, 29 квітня, опиниться в області підвищеного атмосферного тиску, що охопить значну частину…
Сенатор Джон Кеннеді активно агітує за посилення тиску Росії. Політик заявив, що США готові зробити…
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що окупована Росією Запорізька АЕС нібито "перебуває у…
Потрапляння до "чорного списку НБУ" створить для українців великі проблеми. Зокрема це зможе вплинути на можливість…
Новаторська місія NASA Dragonfly подолала головну перешкоду, завдяки чому вдалося запланувати запуск до величезного супутника Сатурна Титана у…
Українці, яких ТЦК оголосили в розшук, мають право оформити статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Про…