Крихітні та найстаріші істоти на Землі готуються захопити планету: погані новини для людей

Кліматична криза, що нависла над планетою, змушує вчених приділяти дедалі більше часу дослідженням, які прогнозують майбутнє Землі. Уже відомо, що в майбутньому на планету чекають дедалі інтенсивніші хвилі спеки та лісових пожеж, а погодні явища ставатимуть дедалі екстремальнішими. Однак тепер учені зробили ще один тривожний прогноз, пише Live Science.

У світових океанах мешкають мікроскопічні організми, невидимі людському оку. Ці крихітні істоти, відомі як прокаріоти, насправді становлять близько третини життя у світових океанах.

Відомо, що прокаріоти відіграють важливу роль у підтримці рівноваги Світового океану, але в новому дослідженні вчені виявили, що цей баланс сьогодні перебуває під загрозою. На думку дослідників, зміна клімату може дозволити прокаріотам, які домінували на Землі мільярди років тому, знову “захопити владу” — це погані новини для людства.

У новій роботі вчений з моделювання довкілля в Університеті Гріффіта Раян Хенеган з колегами виявили, що прокаріоти надзвичайно стійкі до зміни клімату. Простими словами, чим більше морське життя страждає від нагрівання океану, тим більше домінують прокаріоти. Це може скоротити доступність риби, яка є важливим джерелом їжі для людей. Ба більше, вчені вважають, що домінування прокаріота зменшить здатність океанів поглинати вуглець.

Зазначимо, що прокаріоти включають бактерії та археї — інший тип одноклітинних організмів. Ці організми фактично вважаються найстарішими на планеті клітинними формами життя. Дослідження вже показали, що вони процвітають буквально на всій планеті — як на суші, так і у воді. Прокаріоти не можуть похвалитися розмірами, проте вони заповнюють цей недолік кількістю — на кожну людину на Землі припадає близько двох тонн морських прокаріотів.

Відомо, що морські прокаріоти ростуть надзвичайно швидко — цей процес супроводжується виділенням великої кількості вуглецю. Розрахунки показують, що прокаріоти на глибині близько 200 метрів виробляють близько 20 мільярдів тонн вуглецю на рік — це вдвічі більше, ніж люди.

Цей величезний викид вуглецю врівноважується фітопланктоном — іншим типом мікроскопічних організмів, які перетворюють сонячне світло і вуглекислий газ на енергію за допомогою фотосинтезу. На щастя для нас, фітопланктон та інші океанічні процеси поглинають до третини вуглецю, виробленого людьми, що допомагає стримувати глобальне потепління планети. Але так не триватиме вічно, а тонкий баланс в океані незабаром може бути зруйнований.

У новій роботі вчені прагнули передбачити, як зміна клімату вплине на “біомасу” і загальну глобальну вагу морських прокаріотів. Учені також прагнули з’ясувати, як це загалом вплине на викиди вуглецю на планеті.

Для цього вони використовували комп’ютерні моделі, засновані на десятиліттях спостережень. Результати дослідження показують, що прокаріоти, ймовірно, стануть переможцями зміни клімату порівняно з іншими морськими істотами.

Комп’ютерне моделювання прогнозує, що на кожен додатковий градус потепління біомаса знижуватиметься приблизно на 1,5%, що менше за прогнозоване раніше зниження на 3-5%. Це означає, що майбутні морські екосистеми матимуть нижчу загальну біомасу та дедалі більше домінуватимуть прокаріоти.

Але навіть це ще не все, вчені також виявили, що на кожен градус потепління, прокаріоти верхніх 200 метрів світового океану вироблятимуть додатково 800 мільйонів тонн вуглецю на рік. Зазначимо, що попередні дослідження показують, що до кінця століття Світовий океан потеплішає щонайменше на 1°C, у найгіршому сценарії — на 3°C.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

5 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

5 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

5 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

6 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

6 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

6 години ago