Очі у 20 разів важчі за голову: названо химерну істоту з “видатним зором” (фото)

На Землі мешкають мільйони різних тварин, і деякі з них вельми химерні. На суші та у воді живуть істоти з різними формами очних яблук: наприклад, в одних жаб зіниці у формі сердечок. Однак у конкурсі на найбільші очі у світі, мабуть, міг би перемогти один тип морських черв’яків, чиї очі здивували вчених, пише Science Alert.

Ці морські черв’яки також відомі як алціопідні багатощетинкові черв’яки, і у них просто величезні очі. Дослідники виявили, що разом узяті їхні два ока у 20 разів важчі за іншу частину голови. Для порівняння, для людини це означало б, що кожне з очей важило б приблизно 50 кілограмів.

За словами співавтора дослідження, морського біолога Майкла Бока з Лундського університету у Швеції, вченим уже давно відомо про цих морських черв’яків з величезними очима, проте тепер вони вирішили з’ясувати, як працює їхній зір. Біолог зазначає, що вони з командою прагнули розгадати таємницю того, чому ці прозорі черв’яки, які харчуються пізно вночі, розвинули настільки величезні очі та чи забезпечують вони виду кращий зір.

Під час свого дослідження вчені детально вивчили зір трьох видів нічних морських черв’яків Середземномор’я: Torrea candida, Vanadis cf.formosa і Naiades cantrainii. Зазначимо, що представники всіх трьох видів мають пару гігантських очей.

Автори дослідження провели оптичні, морфологічні та електрофізіологічні дослідження очей тварин у найдрібніших деталях. Результати дослідження показали, що всі три види родини Alciopidae здатні бачити невеликі або віддалені об’єкти, а також можуть відстежувати їхній рух.

Колаж з очима всіх трьох черв’яків. Vanadis cf. formosa знаходиться внизу ліворуч; Torrea candida вгорі праворуч; і Naiades cantrainii внизу праворуч Фото: Curr. Biol., 2024

Раніше вчені вважали, що лише хребетні, членистоногі та головоногі володіють об’єктним зором, проте тепер все змінилося. Більшість інших багатощетинкових черв’яків володіють базовим зором з низькою роздільною здатністю або спрямованою фоторецепцією, що виявляє лише присутність світла та його напрямок. Однак це сімейство морських черв’яків, ймовірно, відрізняється від інших багатощетинкових черв’яків.

За словами нейробіолога і морського біолога Андерса Гарма з Копенгагенського університету, це дослідження фактично стало першим, що продемонструвало, що об’єктний зір є не тільки в цих груп, а й у деяких багатощетинкових черв’яків.

Результати дослідження показали, що ці три групи морських черв’яків насправді мають видатний зір. Фактично зір цих істот перебуває на одному рівні із зором мишей або щурів, попри те, що це відносно простий організм із крихітним мозком.

Загадкою досі залишається, навіщо істоті, активній на дні океану в нічний час, знадобився настільки винятковий зір. Однак учені зазначають, що прозорості тіла хробака недостатньо, щоб сховатися від хижаків, а тому його очі повинні давати якусь перевагу, яка компенсує ризик бути поміченим хижаками.

Автори дослідження зазначають, що деякі підказки до розгадки цієї загадки дає дослідження, проведене майже 50 років тому. У 1977 році вчені виявили, що очі цих видів морських черв’яків чутливі до виявлення ультрафіолетових хвиль. Це свідчить про те, що у нічного морського життя є секрет, який вченим ще належить розкрити.

У вчених уже є теорія з цього приводу. Передбачається, що черв’яки самі собою є біолюмінесцентними та спілкуються один з одним за допомогою світла. У такий спосіб вони залишаються невидимими для хижаків, проте не для своїх родичів. За словами Грама, вони з командою вважають, що винятковий зір є їхнім секретним інструментом для пошуку партнера на дні океану. Утім, існує ймовірність, що морські черв’яки також покладаються на свій зір для пошуку здобичі з УФ-біолюмінесценцією.

Ольга Степанова

Recent Posts

Через війну ще 1,8 млн українців опинилися за межею бідності, – Світовий банк

Кількість українців, які живуть за межею бідності, зросла на 1,8 мільйона осіб з 2020 року. Це…

1 годину ago

Макрон передумав запрошувати Росію на річницю висадки у Нормандії

Франція не запрошуватиме представників Росії на відзначення річниці висадки союзників у Нормандії під час Другої…

2 години ago

Стало відомо, чи відвідає Кейт Міддлтон парад короля Чарльза ІІІ

Онкохвора Кейт Міддлтон не відвідає репетицію Trooping the Colour. Про це пише Hello Magazine. Огляд учасників параду короля має…

2 години ago

Польща встановить буферну зону на кордоні з Білоруссю: що відомо

Польський уряд встановить буферну зону на кордоні з Білоруссю. Це станеться 4 червня та триватиме протягом 90…

2 години ago

«Сірий» експорт зерна: на Одеській митниці виявлено нелегальну схему

Викрито чинних та колишніх службових осіб Одеської митниці у зловживанні службовим становищем, що надало змогу…

2 години ago

Згоріла одна зі “схованок” Путіна: масштабна пожежа охопила дачу російського диктатора на Алтаї

В одній із будівель резиденції Володимира Путіна в Онгудайському районі Республіки Алтай сталася пожежа. Вогонь майже…

2 години ago