Прорив швейцарських вчених: диво-технологія може нормалізувати рівень радіації у Чорнобильській зоні за 5 років

У швейцарській компанії Excellence for Earth (Exlterra) повідомили про вражаючі результати від застосування їхньої технології у Чорнобильській зоні відчудження. Її випробували на обмеженій локації, і лише за рік забруднення ґрунту вдалося знизити на третину, а повітря – наполовину від попередніх показників. Це може допомогти Україні рекультивувати землі у зоні значно швидше, ніж планувалося раніше.

Про вдале застосування технології компанія Exlterra повідомляє на своєму сайті. Називається вона “Пасивна система ядерного розділення” (NSPS), і полягає у створенні умов під землею, що сприяють прискоренню розщеплення радіоактивних матеріалів.

“Процес проводиться без задіяння хімікатів чи необхідності розкопок ґрунту, що забезпечило мінімальну шкоду для навколишнього середовища”, – зазначають у Exlterra.

Детальних пояснень, втім, немає ані на сайті компанії, ані у мережі загалом. З пояснень – дещо плутані, від керівництва компанії, з яких випливає, що фізики знайшли спосіб “прискорити” розщеплення, використовуючи загадкові “підземні сили”. Допомагає зробити це низка трубочок невеликого діаметру, які занурюються у землю на певній відстані одна від одної. Вони, як кажуть у компанії, природнім шляхом знезаражують поверхню землі, без жодного джерела енергії, “окрім відновлювальної енергії”. Так, на площі у 1 га були занурені під землю 4849 таких трубочок.

“Технологія, яку ми застосували у Чорнобилі, працює з самою природою. Ми використовуємо енергію з-під землі, на що у природніх умовах пішло б 24 тисячі років”, – каже Ендрю Нємчік, президент компанії Exlterra.

Установки компанії стояли у зоні відчудження на площі понад 1 га із листопада 2019 по вересень 2020-го. За цей час, кажуть у компанії, вдалося досягти вражаючих показників. На ґрунті відбулося суттєве зниження вмісту радіонуклідів, таких, як цезій-137, стронцій-90 та амеріцій-241 у середньому на 46,6%. А у повітрі середній показник зниження рівня оточуючого випромінювання впав на 37%, кажуть дослідники.

“Ці результати дозволяють припустити, що технологія NSPS потенційно зможе відновити природній рівень радіоактивності об’єкта протягом п’яти років”, – зазначили у компанії.

Цікаво, що в Excellence for Earth стверджують, що співпрацювали з українським держпідприємством “Екоцентр”. Воно спеціалізується на екологічних питаннях, пов’язаних з Чорнобильською зоною відчудження. Але на сайті компанії немає жодної згадки про NSPS чи Exlterra – на сторінці компанії, що присвячена міжнародним проєктам, – лише дані про великі обсяги фінансування донорів та їхнє вдале освоєння в Україні.

Попри це, ще у 2020 році посадовці ДП стверджували на промо-відео, відзнятому компанією, що технологія дійсно “робоча” – так, директор підприємства Сергій Кірєєв зазначав на записі, що після перевірки технології у зоні відчудження “ми зрозуміли, що це серйозна технологія, яка потребує такого ж серйозного ставлення”. 

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Українцям обіцяють доплати: як виростуть пенсії

Українські пенсіонери мають право на щомісячні доплати, які додаються до їхньої стандартної пенсії. Ці виплати…

3 хв. ago

У Фінську затоку зайшли два кораблі НАТО

У Фінську затоку зайшли два кораблі країн НАТО. Про це повідомляє "Польське радіо" з посиланням на естонське…

14 хв. ago

Стало відомо, кого можуть мобілізувати без проходження ВЛК

16 травня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час…

24 хв. ago

Ці цифри мають насторожити: коли краще не брати слухавку

Українцям розповіли, які цифри в телефонному номері повинні насторожити під час відповіді або дзвінка. Як передає "Хвиля", про…

35 хв. ago

“1000 Зеленського”: гроші заберуть назад, що відомо

Українці, які беруть участь у програмі «Зимова єПідтримка», мають не лише вчасно подати заявку на…

46 хв. ago

Партія Фіцо у Словаччині втрачає рейтинги

Якби парламентські вибори у Словаччині відбулися найближчим часом, нинішня коаліція на чолі з прем'єр-міністром Робертом Фіцо не…

56 хв. ago