Цьогорічну Нобелівську премію з економічних наук присудили трьом ученим із США. Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон та Джеймс Робінсон по-новому пояснили причини відмінностей у добробуті різних націй. Про це повідомили 14 жовтня на сайті Нобелівського комітету.
Експлуатація населення та відсутність верховенства права не призводять до зростання добробуту та змін на краще. Дослідники вивчили різні політичні та економічні системи, запроваджені європейськими колонізаторами, щоб пояснити зв’язок між інституціями та процвітанням.
Учені виявили, що добробут країн залежить зокрема від того, які суспільні інститути поставали в них під час колонізації європейцями. Бідні країни, де запроваджувалися інклюзивні політичні та соціальні системи для довгострокової спільної вигоди, з часом приходили до розквіту. Там, де метою було експлуатувати корінне населення та видобувати ресурси на користь колонізаторів, покращень не відбувалося. Це одна з важливих причин того, що колишні колонії, які колись були багатими, стали бідними, і навпаки.
“Зменшення величезної різниці в доходах між країнами є одним із найбільших викликів нашого часу. Лауреати продемонстрували важливість суспільних інституцій для досягнення цієї мети”, — каже Якоб Свенссон, голова комітету премії з економічних наук.
Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля заснував у 1968 році Sveriges Riksbank (центральний банк Швеції) на пожертві з нагоди 300-річчя банку. Як й інші Нобелівські премії, вона присуджується Королівською шведською академією наук у Стокгольмі у тому самому розмірі — близько $1,1 мільйона. Першу премію з економічних наук отримали Рагнар Фріш та Ян Тінберген у 1969 році.
Наступного дня після удару міжконтинентальною балістичною ракетою по Дніпру Путін виступив із відеозверненням, під час якого жодного…
Леонардо Ді Капріо потрапив у незручну ситуацію, коли проігнорував традиційну церемонію прийому на Фіджі. Нещодавно актор…
На українських дорогах все частіше можна помітити автомобілі з номерними знаками серії "DI". Це пов'язано…
Російське видання підрахувало, скільки вагонів знадобиться, щоб розмістити усіх росіян в одному потязі. Довжина такого складу…
Росія на чолі з володимиром путіним розпочали війну проти України далеко не для того, щоб…
У столиці продовжують готуватися до можливих загроз: Київська міська військова адміністрація разом із військовими, поліцією…