Чому одні нації багатші за інші: обрали лауреатів Нобелівської премії з економіки

Цьогорічну Нобелівську премію з економічних наук присудили трьом ученим із США. Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон та Джеймс Робінсон по-новому пояснили причини відмінностей у добробуті різних націй. Про це повідомили 14 жовтня на сайті Нобелівського комітету.

Експлуатація населення та відсутність верховенства права не призводять до зростання добробуту та змін на краще. Дослідники вивчили різні політичні та економічні системи, запроваджені європейськими колонізаторами, щоб пояснити зв’язок між інституціями та процвітанням.

Учені виявили, що добробут країн залежить зокрема від того, які суспільні інститути поставали в них під час колонізації європейцями. Бідні країни, де запроваджувалися інклюзивні політичні та соціальні системи для довгострокової спільної вигоди, з часом приходили до розквіту. Там, де метою було експлуатувати корінне населення та видобувати ресурси на користь колонізаторів, покращень не відбувалося. Це одна з важливих причин того, що колишні колонії, які колись були багатими, стали бідними, і навпаки.

“Зменшення величезної різниці в доходах між країнами є одним із найбільших викликів нашого часу. Лауреати продемонстрували важливість суспільних інституцій для досягнення цієї мети”, — каже Якоб Свенссон, голова комітету премії з економічних наук.

Що таке Нобелівська премія

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля заснував у 1968 році Sveriges Riksbank (центральний банк Швеції) на пожертві з нагоди 300-річчя банку. Як й інші Нобелівські премії, вона присуджується Королівською шведською академією наук у Стокгольмі у тому самому розмірі — близько $1,1 мільйона. Першу премію з економічних наук отримали Рагнар Фріш та Ян Тінберген у 1969 році.

Романчук Микола

Recent Posts

Мобілізувати можуть із відстрочкою. У ТЦК пояснили, за яких умов

Попри загальну мобілізацію, деякі категорії українців мають право на відстрочку від призову. Однак, якщо оформити її…

3 хв. ago

Чому Путіну вигідніше вербувати військових з КНДР, ніж з Росії,- погляд

Близько місяця тому у виданнях масово почала з'являтися інформація, що Північна Корея планує надати свої…

6 хв. ago

Розкрито секрет «188-літнього відлюдника», знайденого у печері (фото)

Вдалось розкрити деякі факти з біографії таємничого "188-літнього відлюдника", якого нещодавно знайшли в одній з індійських печер…

15 хв. ago

Штрафи для пенсіонерів: хто може втратити частину пенсії

Українські пенсіонери можуть отримати штрафи, внаслідок яких їм прийде нижча виплата. Як передає "Хвиля", про це повідомила прес-служба…

19 хв. ago

Озброєні сокирами брати напали на воєнкомів Буковини, щоб помститися за зниклого на війні сина

Путильський районний суд Чернівецької області ухвалив вироки двом братам із Буковини, один із яких навесні…

24 хв. ago

Антитеза знаменитості: колишня помічниця Єлизавети II розповіла про її непублічну сторону

56-річна Саманта Коен, яка працювала помічницею королеви Єлизавети II протягом 18 років, розповіла, що Її Величність, хоч…

35 хв. ago