Чому одні нації багатші за інші: обрали лауреатів Нобелівської премії з економіки

Цьогорічну Нобелівську премію з економічних наук присудили трьом ученим із США. Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон та Джеймс Робінсон по-новому пояснили причини відмінностей у добробуті різних націй. Про це повідомили 14 жовтня на сайті Нобелівського комітету.

Експлуатація населення та відсутність верховенства права не призводять до зростання добробуту та змін на краще. Дослідники вивчили різні політичні та економічні системи, запроваджені європейськими колонізаторами, щоб пояснити зв’язок між інституціями та процвітанням.

Учені виявили, що добробут країн залежить зокрема від того, які суспільні інститути поставали в них під час колонізації європейцями. Бідні країни, де запроваджувалися інклюзивні політичні та соціальні системи для довгострокової спільної вигоди, з часом приходили до розквіту. Там, де метою було експлуатувати корінне населення та видобувати ресурси на користь колонізаторів, покращень не відбувалося. Це одна з важливих причин того, що колишні колонії, які колись були багатими, стали бідними, і навпаки.

“Зменшення величезної різниці в доходах між країнами є одним із найбільших викликів нашого часу. Лауреати продемонстрували важливість суспільних інституцій для досягнення цієї мети”, — каже Якоб Свенссон, голова комітету премії з економічних наук.

Що таке Нобелівська премія

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля заснував у 1968 році Sveriges Riksbank (центральний банк Швеції) на пожертві з нагоди 300-річчя банку. Як й інші Нобелівські премії, вона присуджується Королівською шведською академією наук у Стокгольмі у тому самому розмірі — близько $1,1 мільйона. Першу премію з економічних наук отримали Рагнар Фріш та Ян Тінберген у 1969 році.

Романчук Микола

Recent Posts

Розкриття банківської таємниці в Україні: експерт пояснив, в чому криється небезпека

Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…

6 хв. ago

ЗМІ розповіли про штраф сина Порошенка: сума може збільшитись

Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…

16 хв. ago

Меркель висловила сумнів, що Україна може зберегти незалежність

Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…

25 хв. ago

283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль

На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…

33 хв. ago

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

40 хв. ago

З чим носити піджак у 2025 році: стильні “луки” від Дорофєєвої та Єфросиніної на кожен день

Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…

49 хв. ago