Нещодавно віднайдений фрагмент папірусу пропонує розуміння дитинства Ісуса. Фрагмент розміром приблизно 11 см на 5 см містить 13 грецьких рядків, приблизно по 10 літер у рядку. Примірник апокрифічної літератури десятиліттями залишався непоміченим у Гамбурзькій державній та університетській бібліотеці – це фрагмент папірусу з інвентарним номером P.Hamb.Graec. 1011.
Вважалося, що це частина повсякденного документа, такого як приватний лист або список покупок, тому що почерк здається дуже незграбним. Проте вчені помітили в тексті слово “Ісус”. Потім, порівнюючи його з численними іншими оцифрованими папірусами, вони розшифрували його літеру за літерою і швидко зрозуміли, що це не може бути повсякденним документом. Проаналізувавши та порівнявши вживання деяких слів у тексті, дослідники змогли зіставити його з Євангелієм від Хоми, повідомляє IFLScience.
Сама історія пояснює “друге чудо” Христа, коли дитина Ісус грався на річковому форті, де зліпив з глини горобців. Коли його батько, Йосип, дорікнув йому за те, що він робить це в суботу, дитина заплескала в долоні і оживила глиняні фігурки. Ця історія відома як “Оживлення горобців”, і її, ймовірно, створили в монастирі як писмову вправу, що пояснює поганий почерк, яким вона написана. В порівнянні з уже відомими рукописами Євангелія цей текст є найбільш раннім.
Ісус з Назарету, головна постать християнства, є водночас неймовірно впливовою і малознаною. Хоча він, ймовірно, існував,а докази поза біблійними текстами обмежуються кількома згадками, історики та богослови знають про нього дуже мало, особливо про його дитинство і юність. Існують апокрифічні розповіді, в яких обговорюються чудесні події дитинства юного Ісуса, але такі розповіді не прийняті як канон. Тепер, однак, нещодавно знайдений фрагмент папірусу пропонує ще давнішу версію цього тексту.
Біблія як релігійна антологія представляє канон християнської віри і є незгладимим Божим словом, та протягом століть вона зазнала значних змін. 66 книг, які складають Біблію, були написані понад 40 авторами впродовж тривалого періоду часу. Крім того, існує багато інших розповідей, відомих як апокрифи, тобто історії, які нині не вважаються Святим Письмом.
На думку папірологів з Інституту християнства та античності при Берлінському університеті, цей фрагмент належить до найдавнішого відомого прикладу Євангелія від Хоми. Досі найдавніший відомий приклад цього тексту належав до кодексу XXI століття нашої ери, але цей новий фрагмент, ймовірно, був написаний десь між IV і V століттям нашої ери. Очевидно, що це набагато ближче до часу написання Євангелія від Томи – ймовірно, у II столітті нашої ери.
Таким чином, папірус дає нове розуміння апокрифічних історій, що зображають раннє життя Ісуса як чудотворної постаті. Він також допомагає зрозуміти, як ці історії передавалися протягом століть. Висновки щодо цієї пізньої античної грецької копії твору підтверджують сучасну оцінку, що Євангеліє від Хоми було спочатку написане грецькою мовою, повідомили вчені.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…