Астрономи використовували космічний рентгенівський телескоп NASA Чандра для спостереження за надмасивною чорною дірою в центрі нашої галактики і виявили новий “вихлопний отвір”, через який виходить гарячий газ із цього об’єкта. Цей отвір пов’язаний з утворенням, схожим на димар, розташованим під прямим кутом до диска Чумацького Шляху. Нові спостереження показують, що “тунель” у центрі галактики допомагає направляти матерію в її зовнішні регіони. Результати дослідження опубліковані на сервері препринтів arXiv, пише Space.
Багато надмасивних чорних дір у Всесвіті активно поглинають навколишню матерію. Але чорна діра Стрілець А* не є таким активним поглиначем матерії. Якби цей об’єкт був людиною, він би з’їдав приблизно одне зерно рису кожні мільйон років.
“Вихлопний отвір”, який знайшли вчені, розташований на відстані приблизно 700 світлових років від центральної частини центру галактики на вершині “димоходу”. Раніше це утворення виявив інший космічний рентгенівський телескоп XMM-Newton. Також для створення знімка навколишнього регіону чорної діри було використано спостереження наземного радіотелескопа MeerKAT. Новий отвір можна побачити у верхній частині знімка як яскраво-блакитний з білим “шрам” на тлі темно-синього газу.
Астрономи припускають, що це вершина стін циліндричного тунелю, яким гарячий газ рухається вгору і в бік від чорної діри Стрілець А*, а також від її безпосереднього оточення.
У вчених також є припущення щодо того, як було створено цей “вихлопний отвір”. Автори вважають, що гарячий газ, який проходить через “димар”, стикається з більш холодним газом на своєму шляху, створює ударні хвилі, що призводить до більш яскравого рентгенівського випромінювання на стінах отвору.
Астрономи припускають, що лівий бік отвору на зображенні здається яскравішим за правий, тому що гарячий газ, який рухається вгору, б’ється об лівий бік стіни “димоходу” з більшою силою.
Вчені вважають, що коли матерія падає на чорну діру, то відбувається виверження гарячого газу і він виштовхується вгору через “димохід” і назовні через “вихлопний отвір”. Але ще належить визначити, наскільки часто матерія падає прямо на чорну діру Стрілець А*.
Минулі дослідження показали, що навколо чорної діри і в її околицях у центрі галактики відбуваються сильні рентгенівські спалахи кожні кілька століть. Ці спалахи можуть бути важливою частиною процесу, за якого гарячий газ вивергається з чорної діри.
У цього об’єкта також відбуваються рідкісні події поглинання матерії, які можуть відігравати важливу роль у всьому процесі виділення газу. Вважається, що приблизно кожні 20 000 років надмасивна чорна діра в центрі Чумацького Шляху розриває на частини та пожирає зірку, яка підлетіла занадто близько.
Ці явища, які називаються подіями приливного руйнування, призводять до вибуху з виділенням величезної кількості енергії, що спрямовується вгору через “димар” чорної діри разом із речовиною, що залишилася зі знищеної зірки і яку не прийняла чорна діра.
Під час воєнного стану та у мирний час правила військового обліку залишаються обов’язковими для дотримання.…
У Нью-Йорку з початку наступного року запровадять плату за в’їзд на авто в центральну частину…
Печінка — наш вбудований "очищувач", який тихо виконує колосальний обсяг роботи: детоксикує організм, синтезує білки,…
Замість звичних штрафів за порушення правил дорожнього руху Верховна Рада вирішила підняти ставки. Новий законопроєкт…
Чергова поява Володимира Путіна на публіці, яка мала б підкреслити його тверду позицію, натомість породила…
Національна розвідка США склала звіт про вбивства політичних опонентів Путіна за кордоном. На запит видання Bloomberg звіт був частково…