Планета при смерті: незворотні зміни клімату вже почались – вчені

Десятиліттями науковці застерігали про наближення кліматичної кризи та її незворотні наслідки для нашої планети. Сьогодні світ уже стикається з екстремальними хвилями спеки, посухами, лісовими пожежами, а також з ураганами та повенями, які стали набагато потужнішими. Але, схоже, що це лише початок, і на нас чекають ще більш серйозні виклики.

Згідно з новим дослідженням, проведеним міжнародною групою вчених, людство перебуває на межі незворотної кліматичної катастрофи. Вони проаналізували “життєві показники” планети і виявили, що з 35 основних показників 25 вже досягли критичних значень через антропогенний вплив. За словами дослідників, ці показники перебувають на найгірших рівнях за всю історію спостережень.

Автори дослідження зазначають, що ігнорування нинішніх змін може призвести до дестабілізації людського та нелюдського життя на Землі. Найгірший сценарій передбачає суспільний колапс, до якого можуть призвести:

  • Антропогенні викиди вуглекислого газу та інших парникових газів;
  • Масштабне спалювання викопного палива, що сприяє близько 90% всіх викидів;
  • Руйнування природних екосистем, таких як вирубка лісів.Глобальне потепління, фото pxhereГлобальне потепління, фото pxhereГлобальне потепління, фото pxhere

Вчені вважають, що планета вже перебуває в епіцентрі “глобальної надзвичайної ситуації”. За словами Вільяма Ріппла, професора екології з Університету штату Орегон, зміни клімату стали загрозою для життя на Землі. У своїх висновках науковці також наголошують, що останніми роками все частіше з’являються наукові статті, що прогнозують суспільний колапс через зміну клімату.

Показники, які раніше здавалися неймовірними, тепер стають реальністю. Температура поверхні океанів та їхня кислотність досягли рекордних значень. Середній рівень світового океану також підвищується. У липні 2024 року вчені зафіксували три найспекотніші дні в історії, а викиди від спалювання викопного палива у 2023 році зросли на 1,5% порівняно з попереднім роком.

Глобальне потепління, фото: leafclover

Такі зміни мають серйозні наслідки для біосфери планети, і вчені прогнозують, що найближчими роками ми зіткнемося з більш частими та потужними екстремальними погодними явищами.

Збільшення чисельності населення та зростання поголів’я домашньої худоби також додають навантаження на екосистему планети. Щодня населення Землі зростає на близько 200 000 осіб, а кількість великої рогатої худоби, овець та кіз — на 170 000. Це означає додаткові викиди парникових газів та посилення кліматичної кризи.

Навіть якщо вдасться уникнути глобального колапсу, наслідки зміни клімату ймовірно спричинять масові міграційні потоки. За попередніми прогнозами, до кінця століття близько третини населення планети може опинитися за межами так званої “людської кліматичної ніші” — зони, де кліматичні умови підходять для комфортного життя.

Коломієць Надія

Recent Posts

Зарплата вчителя зросте до 2028 року: що закладено в бюджетну декларацію

Кабінет міністрів прогнозує помірне зростання середньої зарплати вчителя. Через декілька років заробітна плата педагогів зросте…

1 хвилина ago

Reuters: У ЄС зробили жорстке попередження Китаю

У Європейському Союзі попередили Китай про наслідки підтримки війни Росії в Україні. Як пише Reuters , про…

2 хвилини ago

РФ вдарила по ТЦК у Полтаві: є загиблі й поранені

Сьогодні вранці армія країни-агресора масовано атакувала "Шахедами" Полтаву та кілька разів влучила біля будівлі Полтавського об'єднаного міського…

16 хвилин ago

Після виборів у Чехії: постачання зброї може зупинитися — заявив президент

Президент Чехії Петр Павел не виключає, що парламентські вибори у жовтні можуть змінити уряд країни. Це вплине…

29 хвилин ago

Диплом більше не вирішує: як HR-менеджери змінюють правила гри

HR-професіонали кардинально змінюють підходи до найму працівників, фокусуючись на навичках замість освітніх дипломів у резюме…

35 хвилин ago

На тлі зупинки підтримки: Зеленський та Трамп готуються до термінового дзвінка

На тлі призупинення частини американської військової допомоги Вашингтон і Київ працюють над організацією телефонної розмови…

42 хвилини ago