На Юпітері виявлено дивний рух: вчені не знають, що відбувається (фото)

За допомогою космічного телескопа Хаббл астрономи виявили, що найбільший атмосферний вихор у Сонячній системі, Велика червона пляма на Юпітері, зменшується і збільшується в розмірах приблизно кожні 90 днів. Чому величезний антициклонічний шторм, ширина якого оцінюється в 14 750 км (це більше за діаметр Землі), поводиться так, залишається загадкою. Результати дослідження опубліковані в The Planetary Science Journal, пише Space.

Астрономи виявили, що головна особливість Юпітера, Велика червона пляма, зменшується і збільшується в розмірах, водночас вона переміщується в атмосфері то швидше, то повільніше. І поки що вчені не можуть пояснити це явище.

За допомогою космічного телескопа Хаббл астрономи виявили, що найбільший атмосферний вихор у Сонячній системі, Велика червона пляма на Юпітері, зменшується та збільшується в розмірах приблизно кожні 90 днів Фото: NASA

Астрономи спостерігали за Великою червоною плямою протягом майже 90 днів і було виявлено періодичну зміну розмірів атмосферного вихору. Вчені кажуть, що не очікували побачити змін його розміру під час руху в атмосфері.

Велика червона пляма розташована на 22 градуси південніше екватора Юпітера і на неї з півночі та з півдня постійно впливають потужні струменеві течії, тобто зони дуже сильного вітру. Ці течії переміщаються навколо планети зі швидкістю 428 км/год. Завдяки струменевим течіям антициклонічний шторм не переміщується в інші широти, хоча рухається на захід. Таке переміщення, як виявили вчені, то сповільнюється, то прискорюється протягом приблизно 90 днів. Вчені припускають, що можливо, з цим пов’язана зміна розміру Великої червоної плями.

Велика червона пляма розташована на 22 градуси південніше екватора Юпітера і на неї з півночі та з півдня постійно впливають потужні струменеві течії, тобто зони дуже сильного вітру Фото: вселенная

Цікаво, що, коли атмосферний вихор уповільнює свій рух, то його ширина збільшується, а коли відбувається прискорення руху, то ширина зменшується. Вчені припускають, що це може бути пов’язано з тим, як Велика червона пляма взаємодіє з навколишньою атмосферою.

Тепер учені хочуть використати космічний телескоп Вебб, який може зазирнути глибше всередину Великої червоної плями, щоб спробувати зрозуміти, що ж відбувається в атмосфері Юпітера.

Астрономи вважають, що атмосферний вихор все ж має періоди стабілізації розміру, коли він не змінюється, але для цього потрібні нові дані.

Коломієць Надія

Recent Posts

“Якби прийшли к*цапи, теж би кричали ганьба”: військові відреагували на рейд ТЦК після концерту ОЕ

11 жовтня, після виступу гурту "Океан Ельзи" біля Палацу спорту в Києві, правоохоронці та представники…

4 хв. ago

Інженери почали створювати перших роботів, які можуть працювати без електрики

Інженери розробили метод, завдяки якому роботи можуть виконувати складні функції без використання електрики. Зокрема дослідники Королівського коледжу…

12 хв. ago

Суди масово скасовують штрафи від ТЦК: стали відомі основні причини

Українські суди розглянули 314 справ щодо скасування нових штрафів від ТЦК та СП. У більшості випадків…

15 хв. ago

Школярі будуть вдома довше: скільки триватимуть зимові канікули

Навчальний рік 2024-2025 не буде простим через можливі обмеження електропостачання і повномасштабну війну. Однак учні,…

18 хв. ago

На Сумщині викритого нацгвардійця, який «зливав» координати українських військ

Контррозвідка викрила військовослужбовця військової частини Національної гвардії України, що дислокується в Сумській області, який поширював…

20 хв. ago

США можуть оголосити війну Ірану: Байден назвав умову

Будь-які замахи на Дональда Трампа чи колишніх американських посадовців з боку Ірану розглядатимуться як акт…

23 хв. ago