Масове вимирання вже тут. За пів століття Земля втратила 73% популяції диких тварин

Тисячоліттями люди процвітають на Землі, проте вона не належить лише нам, адже є домівкою для неймовірної кількості живих істот. На жаль, діяльність людей не тільки спричинила кліматичну кризу, що нависла над планетою, а й впливає на все живе у світі, пише IFLScience.

У новому звіті WWF Living Planet йдеться про те, що діяльність людини призвела до “катастрофічного” скорочення середньої чисельності спостережуваних диких популяцій тварин лише за останні 50 років. Зазначимо, що схожий звіт публікують кожні два роки, він детально розглядає стан біорізноманіття у світі за допомогою Індексу живої планети, розробленого Лондонським зоологічним товариством, яке відстежує майже 35 000 популяцій серед 5 495 видів хребетних із 1970-го до 2020 року.

Результати спостережень вказують на те, що середня чисельність популяцій диких тварин, які відстежуються, скоротилася на 73%, однак автори дослідження зазначають, що людям важливо розуміти, що насправді означає така статистика.

За словами співкерівниці проєкту Валентини Марконі, по суті, статистика показує, наскільки в середньому скоротилися популяції хребетних по всій земній кулі. Ба більше, вчені наголошують, що цей показник є лише середнім значенням і не показує, скільки видів або популяцій було втрачено.

Автори дослідження зазначають, що найсерйозніші скорочення спостерігалися в популяції прісноводних тварин — близько 85%, за якими йдуть наземні тварини — близько 69%, а потім морські — близько 56%. Ці тенденції зумовлені складним поєднанням чинників, але є кілька основних:

  • деградація середовища проживання;
  • надмірна експлуатація;
  • інвазивні види;
  • хвороби;
  • зміна клімату.

Цікаво, що тяжкість скорочення популяцій різнилася в різних частинах світу: схоже. Деякі з найбільш біологічно різноманітних регіонів планети постраждали сильніше за інших. Наприклад, популяції хребетних тварин у Латинській Америці та Карибському басейні, зокрема ліси Амазонки, скоротилися за останні пів століття на неймовірні 95%.

У звіті також зазначено, що одним із чинників погіршення ситуації, яка спостерігається в Латинській Америці та Карибському басейні, є зростання хитридієвого грибка — інфекційного захворювання, що знищує популяції земноводних. Не менш небезпечною є і зміна клімату, яка позначилася на планеті та всьому живому на ній.

Популяції диких тварин в Африці, ще одному багатому центрі біорізноманіття, також у середньому скоротилися приблизно на 76 відсотків. Водночас у Північній Америці та Європі спад був менш помітним.

Коломієць Надія

Recent Posts

У ТЦК розповіли, як гарантовано уникнути примусової мобілізації: дієва інструкція

В умовах нинішньої мобілізації в Україні багато громадян задаються питанням: як уникнути ризиків і зберегти…

18 хв. ago

В Україні з’явилися нові гроші: Нацбанк вже показав, як вони виглядають

Національний банк України продовжує дивувати і нагадувати, що у війні важливе не лише озброєння, але…

25 хв. ago

Українські пенсіонери можуть отримати 6-місячну виплату одразу: важливі деталі

Старість не завжди означає спокій, особливо якщо ви вирішуєте виїхати з України на постійне місце…

36 хв. ago

Як стилізувати шкіряні штани цієї осені: трендові поради та лайфхаки

Шкіряні штани – це не просто одяг, а справжня зброя для осіннього гардеробу. Вони захищають…

45 хв. ago

Нові подробиці скандалу з головою Хмельницької МСЕК: син Тетяни Крупи залишив посаду

Син голови Хмельницької медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) Тетяни Крупи, яка опинилася в центрі корупційного скандалу,…

52 хв. ago

“Якби прийшли к*цапи, теж би кричали ганьба”: військові відреагували на рейд ТЦК після концерту ОЕ

11 жовтня, після виступу гурту "Океан Ельзи" біля Палацу спорту в Києві, правоохоронці та представники…

1 годину ago