Кліматична криза перестала бути “страшилкою” майбутнього — вона вже тут і вчені прямо заявляють про це. Унаслідок закипання планети останні 13 місяців стали найспекотнішими за всю історію спостережень і, ймовірно, буде ставати тільки гірше, пише Science Alert.
Мільйони людей по всій земній кулі вже відчули перші хвилі тепла, проте вчені попереджають — це лише початок і екстремальні хвилі спеки обрушаться на країни по всій планеті. У Паризькій угоді щодо клімату представники країн усього світу погодилися працювати над тим, щоб утримати глобальне потепління на рівні нижче 1,5°C. Однак це стосується змін температури, усередненої за 30-річний період — такий крок було використано, щоб обмежити вплив природних міжрічних коливань температури.
Дані кліматичної служби Європейського Союзу Copernicus свідчать про те, що до цього дня Земля лише раз перетинала цей поріг. Проте дослідники все ще стривожені, що світ, схоже, перебуває на шляху до подолання 30-річного середнього порога, встановленого Паризькою угодою протягом 10 років.
Дослідники попереджають, що цього року рекордна спека обрушиться на кілька країн Америки, Африки, Європи та Азії. Передбачається, що екстремальні хвилі спеки триватимуть тижні, а в поєднанні з тривалою посухою можуть призвести до нестачі води та десятків смертей.
Хвилі тепла є природною частиною клімату, але інтенсивність і масштаб хвиль тепла у 2024 році виходить далеко за межі “просто літніх”. Дослідження показують, що в деяких регіонах земної кулі ймовірність виникнення настільки сильної й тривалої спеки сьогодні вдвічі, а то й у чотири рази вища. Причиною тому антропогенна зміна клімату.
Ці рекордні хвилі спеки відбуваються в кліматі, який в усьому світі на 1,2°C тепліший, ніж це було в доіндустріальний період, коли люди ще не продукували таку кількість парникових викидів, що нагрівають планету.
На піку останнього льодовикового періоду, близько 20 000 років тому, коли північний схід США перебував під тисячами метрів льоду, середня глобальна температура була всього лише приблизно на 6°C нижчою, ніж зараз.
Попри те, що це літо, ймовірно, стане одним із найспекотніших за всю історію спостережень, воно, схоже, також стане одним із найхолодніших у майбутньому.
Дослідники попереджають, що в міру зміни клімату, найбільш вразливі до спеки групи населення піддаватимуться дедалі більшому тиску. Екстремальна спека також може вплинути на економіку: високі температури можуть викривляти залізничні колії та спричиняти провисання дротів, що призведе до збоїв у роботі транспорту. Крім того, високі температури можуть перевантажити електричні системи через високий попит, що призведе до блекаутів по всьому світу.
І все ж, попри те, що майбутнє планети має вельми гнітючий вигляд, вчені вважають, що вихід все ж є. За словами вчених, попри те, що світ не встигає досягти цілей Паризької угоди, людство все ж таки домоглося прогресу на цьому шляху.
Перехід від кондиціонерів до теплових помп і мережевих геотермальних систем може не тільки скоротити викиди викопного палива, а й забезпечити охолодження з меншими витратами. Вартість відновлюваної енергії продовжує стрімко падати, і багато країн збільшують політичну підтримку і стимули. По суті, людство може багато чого зробити, щоб обмежити майбутнє потепління, якщо країни, компанії та люди всюди діятимуть невідкладно.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…