Людство більше не лякають глобальною кліматичною кризою, учені прямо заявляють: вона вже тут. Минулий 2023 рік офіційно визнали найспекотнішим за всю історію спостережень і попередили, що 2024 рік, імовірно, встановить новий історичний рекорд спеки, пише Science Alert.
Спостереження показують, що березень 2024 року став найспекотнішим за всю історію спостережень, у результаті період “історичної спеки” триває вже 10-й місяць. При цьому вчені заявляють, що температура поверхні океану досягла свого “приголомшливого” максимуму.
Ця заява стала ще одним тривожним сигналом у нинішньому році, який уже відзначився екстремальними кліматичними явищами та зростанням викидів парникових газів. Унаслідок цього вчені дедалі частіше закликають до негайних дій щодо обмеження глобального потепління.
Починаючи з червня 2023 року, кожен наступний місяць отримував свій власний титул “найспекотніший за всю історію”, і березень 2024 року не став винятком. За даними Служби ЄС зі зміни клімату Copernicus (C3S), в усьому світі березень 2024 року був на 1,68°C спекотнішим, ніж будь-який інший середній березень у період з 1850 до 1900 року — базовий період для доіндустріальної епохи.
За словами заступника директора C3S Саманти Берджесс, порівняно з попереднім рекордом, цьогорічний березень став теплішим лише на 0,1 °C. Однак дослідників загалом тривожить ширша тенденція закипання планети. У березні на величезних територіях планети температура була вищою за середню: від частин Африки до Гренландії, Південної Америки та Антарктиди.
Дослідники зазначають, що березень 2024 року не просто став десятим найспекотнішим місяцем поспіль, він також став завершенням найспекотнішого 12-місячного періоду в історії — на 1,58 °C вище за середній доіндустріальний рівень.
Зазначимо, це не означає, що межа потепління на 1,5 °C, встановлена Паризькою угодою, вже була порушена — вона вимірюється десятиліттями, а не окремими роками. А проте, за словами Берджесс, людство сьогодні надзвичайно близьке до того, щоб переступити її — ми вже використовуємо “час у борг”.
Згідно з прогнозами вчених, на початку 2030-х років світ, імовірно, досягне позначки в 1,5 °C.
Не менш приголомшливо виглядає ситуація у Світовому океані: новий рекорд глобальної температури поверхні моря, встановлений у лютому, був знову побитий у березні. Учені зазначають, що це неймовірно незвично.
Океани вкривають понад 70% поверхні Землі й підтримують поверхню нашої планети придатною для життя, поглинаючи 90% надлишкового тепла, що утворюється внаслідок вуглецевого забруднення, спричиненого діяльністю людини.
Гарячіший Світовий океан означає більше вологи в атмосфері: вчені вважають, що повітря зазвичай може містити приблизно на 7% більше водяної пари на кожен 1°C підвищення температури. Простими словами, чим більше нагрівається океан, тим сильніші вітри та дощі обрушаться на світ.
Попри те, що записи Copernicus відносяться до 1940 року, вчені також використовують і інші джерела кліматичних даних, наприклад, керни льоду, річні кільця і скелети коралів. Усе це дає змогу вченим розширити свої висновки, використовуючи дані з глибшого минулого.
За словами Берджесс, відомо, що період, у якому ми живемо сьогодні, ймовірно, є найспекотнішим за останні 100 000 років. У той час як кліматичні дані руйнуються, вчені сперечаються про те, чи була екстремальна спека, що спостерігалася торік, в межах прогнозованого — або це було щось більш незвідане.
Наразі вчені все ще продовжують сперечатися про те, чи є нинішнє закипання планети фазовим переходом або свідченням того, що земна кліматична система зазнала краху. Буде потрібно більше досліджень і спостережень, щоб зрозуміти, чим обумовлений період неймовірної спеки у 2023-24 роках.
У Кремлі зростає напруга: Володимир Путін може стати мішенню для замаху. Причина – його небезпечні…
Джордж Уельський, спадкоємець британського престолу, має вишукані кулінарні вподобання, які відрізняють його від більшості дітей.…
Голлівуд знову дивує — тепер його заможна еліта не лише насолоджується розкішшю, а й інвестує…
На відомого американського репера P. Diddy, він же Шон Комбс, якого звинувачують у сексуальному насиллі, подали черговий…
Міжконтинентальна балістична ракета РФ, яка вдарила по Дніпру, не спричинила вибухів і руйнувань на землі. Про…
Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук нагородив медаллю "За особливі заслуги перед українським народом" болгарського політика та…