Загадкове “Колесо привидів” повернулося на 40 метрів і спантеличило вчених

Виявлений у 1968 році один із найбільших мегалітичних пам’ятників на Близькому Сході Руджм-ель-Хірі (також відомий як “Колесо привидів” і Левантійський Стоунхендж) повернувся на 40 метрів відтоді, як його збудували 5000 років тому. Про це пише IFLScience з посиланням на нове дослідження в журналі Remote Sensing, яке зруйнувало популярну теорію про те, що цей загадковий лабіринтовий об’єкт на Голанських висотах функціонував як астрономічна обсерваторія.

“Руджм-ель-Хірі складається з центральної піраміди з каменів, оточеної кількома концентричними колами з базальтових каменів, з’єднаних серією радіальних стін. З окружністю близько 500 метрів і діаметром 150 метрів, ця масивна пам’ятка і її призначення були предметом інтенсивних суперечок упродовж більш ніж півстоліття”, – ідеться в публікації.

Зазначається, що, на думку деяких археологів, “Колесо Привидів” слугувало оборонним фортом, інші ж вважають його місцем поховання важливого лідера або політичної фігури.

Але дослідження 1998 року привело до широко поширеної думки, що стародавня пам’ятка слугувала астрономічною обсерваторією. Тоді вчені дійшли висновку, що осі симетрії та входи Руджм ель-Хірі були вирівняні за напрямками сонцестоянь, рівнодень, Сіріуса та інших небесних тіл, який вигляд вони б мали на небі бронзового століття.

“Автори нового дослідження проаналізували тектонічні рухи в районі Галілейського моря за останні 150 мільйонів років. За словами вчених, “тектонічні блоки північного Ізраїлю безперервно рухалися за еліптичною траєкторією проти годинникової стрілки” із середньою швидкістю від 8 до 15 міліметрів на рік. У результаті Руджм-ель-Хірі, ймовірно, повернувся приблизно на 40 метрів за останні 4000 років, що означає, що його осі, входи та інші особливості спочатку були побудовані далеко від їхнього нинішнього місця розташування”, – наголошується в статті.

У підсумку автори дослідження дійшли висновку, що Руджм-ель-Хірі навряд чи був обсерваторією. Таким чином вчені повернулися до вихідної точки розуміння того, чому він був побудований.

Романчук Микола

Recent Posts

Що важливіше для довголіття – гени чи спосіб життя: аналіз NYT

Учені вважають, що тривалість життя приблизно на 25% залежить від генів і на 75% - від довкілля і способу…

3 хв. ago

Податок на кота спустошить гаманець: хто може заплатити тисячі гривень

Хоча в Польщі немає прямого податку на утримання котів, як це може бути з собаками,…

12 хв. ago

Українцям вручатимуть кілька видів повісток у 2025 році: як покарають за ігнорування

Мобілізація в Україні триває, а отже українцям і далі вручатимуть повістки. Усього існує кілька видів…

20 хв. ago

Трюдо завдав удару у відповідь: після його запиту Трампу стало не смішно

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, який нещодавно оголосив про плани піти у відставку, розповів, що він…

27 хв. ago

Вартість життя в Україні та Польщі: що показав новий рейтинг

Польща посіла 67-е місце в міжнародному рейтингу країн за вартістю життя, опублікованому на платформі Numbeo.…

36 хв. ago

Штрафи за алкоголь та сигарети можуть зрости до 250 тис. грн: подробиці

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до парламенту з ініціативою посилити відповідальність…

45 хв. ago