Майже неможливий подвиг: серійним зломщикам дали Нобелівську премію з хімії

Нобелівську премію 2024 року з хімії присуджено тріо вчених, які використовували штучний інтелект, щоб “зламати код” майже всіх відомих білків – так званих хімічних інструментів життя.

Нобелівський комітет відзначив Девіда Бейкера за виконання майже неможливого подвигу зі створення абсолютно нових типів білків. А також Деміса Хассабіса та Джона Джампера – за розробку моделі штучного інтелекту для передбачення складних структур білків. Безліч вчених працювали над вирішенням цієї проблеми впродовж півстоліття, повідомляє CNN.Прогнозування білкових структур інші вчені вже назвали революцію в галузі структурної біології.

Як їм це вдалося – створити новий білок

Бейкер розробив новий білок у 2003 році, і його дослідницька група з тих пір виробляла один творчий білковий продукт за іншим, включаючи білки, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні датчики, повідомив Нобелівський комітет виданню HoustonPublicMedia.

Хассабіс і Джампер створили модель штучного інтелекту, яка змогла передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, ідентифікованих дослідниками. Голова Нобелівського комітету з хімії Хайнер Лінке сказав, що вчені давно мріяли передбачити тривимірну структуру білків.

“Чотири роки тому, у 2020 році, Демісу Хассабісу та Джону Джамперу вдалося зламати код білка за допомогою вмілого використання штучного інтелекту. Вони дозволили передбачити складну структуру практично будь-якого відомого білка в природі”, – пояснив Лінке.

Ще одна мрія вчених полягала в створенні нових білків, щоб навчитися використовувати багатофункціональні інструменти природи для наших власних цілей. Цю проблему вирішив Девід Бейкер. Він розробив обчислювальні інструменти, які тепер дозволяють вченим створювати нові білки з абсолютно новими формами та функціями, відкриваючи безмежні можливості для найбільшої користі людини.

Минулого року нагороду з хімії отримали троє вчених за їхню роботу над квантовими точками – крихітними частинками діаметром лише кілька нанометрів, котрі здатні випромінювати дуже яскраве кольорове світло, та застосування яких у повсякденному житті включає електроніку та медичну візуалізацію.

Грошову винагорода розділять не порівну

Нагадаємо, премія, яка вважається вершиною наукових досягнень, передбачає грошову винагороду в розмірі одного мільйона доларів, в даному випадку – на трьох. Половину грошей отримає Девід Бейкер – за так званий обчислювальний дизайн білка, а іншу половину розділять Деміс Хассабіс та Джон М. Джампер з Google DeepMind – за передбачення структури білка, пише IndiaToday.

Рішення щодо вибору вчених, які отримають Нобелівську премію, приймаються щорічно до кінця вересня. Оголошення імені лауреата відбувається щороку в жовтні, а урочиста церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня.

Цьогорічні оголошення лауреатів Нобелівської премії розпочалися 7 жовтня, коли американці Віктор Амброс і Гері Рувкун отримали премію з медицини. Два батька-засновники штучного інтелекту – Джон Хопфілд і Джеффрі Хінтон – вже також 8 жовтня отримали премію з фізики.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Тепер Анджеліна Джолі запідозрила своїх дітей: Шайло надзвичайно скритна

Голлівудська зірка виховує шістьох дітей – 23-річного Меддокса, 20-річного Пакса, 19-річну Захару, 18-річну Шайло і 16-річних…

9 хв. ago

Це абсолютно нова ракета: Путін розповів більше про свій “Орєшнік”

Ракета "Орєшнік", якою Росія вдарила по Дніпру 21 листопада, є абсолютно новою розробкою, а не…

17 хв. ago

ТЦК чатують на кордоні: чи можуть вручити повістки при перетині

Під час воєнного стану в Україні багато військовозобов’язаних стикаються з питанням, чи можуть їм виписати…

24 хв. ago

В Одесі поліцейський вистрілив у голову колеги після застілля з нагоди підвищення на посаді

У Київському районному відділі поліції Одеси після корпоративного застілля поліцейський-розвідник вистрілив у колегу. Про це…

33 хв. ago

Як Верховна Рада витрачатиме мільярди у 2025 році: відрядження та оренда житла для депутатів у пріоритеті

Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…

42 хв. ago

Бригади стануть корпусами: Генштаб готує нову структуру для ЗСУ

Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…

50 хв. ago