Клімат завдав нищівного удару планеті: Земля на порозі катастрофи. Звіт за 2024 рік

У щорічному звіті міжнародна коаліція вчених надала оновлену інформацію про те, як Земля бореться зі зміною клімату, вимірюючи десятки категорій, які називаються “життєвими показниками планети”. Експерти зазначають, що принаймні 25 із цих 35 життєво важливих показників уже досягли рекордних позначок. 

Науковці наголошують, що клімат завдав нищівного удару нашій планеті. Земля на порозі катастрофи, пише IflScience.

“Ми стоїмо на порозі незворотної кліматичної катастрофи. Безсумнівно, це глобальна надзвичайна ситуація. Значна частина самої тканини життя на Землі під загрозою”, – написали автори дослідження.

Одним із найтривожніших сигналів є стрімке підвищення середньої температури. Адже після рекордно жаркого літа цей рік може стати найспекотнішим за всю історію спостережень, кажуть експерти.

За словами науковців, зростаюча спека вже негативно впливає на планету через танення льодовиків. Ці зміни впливають на біорізноманіття, а також на здоров’я та добробут людей.

“З моменту публікації нашого звіту за 2023 рік відбулося багато катастроф, пов’язаних із кліматом, у тому числі серія хвиль спеки по всій Азії, які вбили понад тисячу людей і призвели до того, що температура досягла 50 °C у деяких частинах Індії”, – сказав у заяві професор екології в Університеті штату Орегон (OSU) і керівник нового звіту Вільям Ріпл.

“Зміни клімату вже витіснили мільйони або навіть мільярди людей. Це, ймовірно, призведе до більшої геополітичної нестабільності. Можливо, навіть до часткового колапсу суспільства”, – додав Ріпл.

Через кліматичні зміни відбувається безпрецедентне нагрівання океану. А також вода стає більш кислою через збільшення поглинання вуглекислого газу.

Усі ці ефекти можна безпосередньо пов’язати з викидами парникових газів, переважна більшість яких є результатом спалювання викопного палива, кажуть дослідники.

За словами науковців, попри певні зусилля щодо обмеження викидів, річне споживання викопного палива зросло на 1,5 відсотка у 2023 році, підкріплене збільшенням використання вугілля (1,6 відсотка) і нафти (2,5 відсотка). 

Дослідники стверджують, що перш за все світові необхідно обмежити викиди парникових газів. Експерти пропонують запровадження глобального механізму ціноутворення на вуглець для обмеження викидів із багатих секторів.

Населення світу мусить усвідомити усі ризики, пов’язані з кліматичними змінами, йдеться у звіті. 

“Попри шість доповідей Міжнародної групи експертів зі зміни клімату, десятки тисяч наукових робіт і 28 щорічних зустрічей Конференції сторін ООН, світ досяг дуже незначного прогресу в боротьбі зі зміною клімату”, – сказав колишній докторант OSU Крістофер Вольф.

“Майбутнє людства залежить від креативності, моральної непохитності та наполегливості. Якщо майбутні покоління хочуть успадкувати світ, на який вони заслуговують, потрібні рішучі й швидкі дії”, – наголосив Вольф.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Вже понад мільйон за білий білет! У Рівному 26 лікарів організували схему для ухилянтів через МСЕК

У Рівному правоохоронці викрили чергову схему ухилення від мобілізації. Спільно з СБУ було встановлено, що…

56 секунд ago

Батьківство не врятує від мобілізації: багатодітним українцям встановили нові вимоги

Згідно з українським законодавством, багатодітні батьки мають право на відстрочку від мобілізації в умовах особливого…

10 хв. ago

Чергове королівське розлучення? Меган Маркл відмовилася їхати до Британії до родини принца Гаррі

Герцогу та герцогині Сассекським запропонували святкову оливкову гілку, щоб вони приєдналися до Чарльза Спенсера на…

18 хв. ago

Пентагон підтримує передання Україні крилатих ракет JASSM і мережі Link 16, — CNN

Командувач збройними силами США в Європі генерал Кріс Каволі склав список систем озброєнь, які можуть…

30 хв. ago

На отримувачів субсидій чекають жорсткі перевірки: можуть позбавити допомоги

На одержувачів житлових субсидій очікують перевірки у 2025 році, за результатами яких частина громадян може…

39 хв. ago

Майже неможливий подвиг: серійним зломщикам дали Нобелівську премію з хімії

Нобелівську премію 2024 року з хімії присуджено тріо вчених, які використовували штучний інтелект, щоб "зламати код" майже всіх відомих білків –…

47 хв. ago