Антарктида відома в усьому світі своїми льодами й снігом, а також льодовими шапками, що захищають планету від закипання. Однак нове дослідження виявляє, що навіть крижаний континент не захищений від закипання Землі: вчені зафіксували рекордну хвилю тепла, яка обрушилася на Антарктиду, пише IFLScience.
Сплеск спеки було зафіксовано на дослідницькій станції Конкордія-Купол С, розташованій глибоко в Східній Антарктиді 18 березня 2022 року, проте цифри було виявлено в дослідженні, опублікованому раніше цього року.
Автори дослідження помітили, що в березні 2022 року Антарктиду вразила надзвичайна хвиля тепла, внаслідок чого температура на континенті піднялася на неймовірні 40°C вище за середній показник. Учені зазначають, що це найвищий стрибок вище середньої сезонної температури, коли-небудь зареєстрований на Землі. Дослідники вважають, що ця подія є ознакою того, що чекає на планету в майбутньому.
Середня річна температура в Конкордії становить близько -55°C, але залежно від сезону вона може коливатися від -30°C влітку до -80°C взимку. Березень є перехідним місяцем до антарктичної зими, а тому середня температура в цей період у районі коливається в районі -50°C.
Однак 18 березня 2022 року, наприкінці антарктичного літа, на віддаленій станції зафіксували рекордну температуру -9,4°C, що приблизно на 40°C вище за середній сезонний показник. Масштаби теплової хвилі, що обрушилася на Антарктиду, виявилися величезними: оцінки вчених свідчать про те, що площа в 3,3 млн квадратних кілометрів у Східній Антарктиді перевищила попередні місячні температурні рекорди березня 2022 року.
Результати дослідження свідчать про те, що рекордна хвиля тепла призвела до танення значної кількості льоду навколо Антарктиди. У прибережних районах спостерігалося масштабне танення поверхневого льоду, що сприяло рекордно низькій площі морського льоду. Деякі дослідники також припускають, що саме ця подія стала “останньою краплею”, що обрушила шельфовий льодовик Конгера 15 березня 2022 року.
Передбачається, що неймовірна спека обрушилася на крижаний континент через активність жорстокого тропічного циклону в Індійському океані. У результаті вглиб Антарктиди було скинуто масу відносно теплого і вологого повітря. Відомо, що вторгнення цієї “атмосферної річки” вкрило Східноантарктичне плато товстим шаром хмар, затримавши тепло в нижніх шарах атмосфери Землі.
Хвилі, подібні до тієї, що обрушилася на Антарктиду в березні 2022 року, вважають подією, яка відбувається раз на 100 років. Однак тепер учені вважають, що зміна клімату зробить подібні неймовірно інтенсивні хвилі тепла звичайною подією.
Раніше вчені вважали, що Антарктида менш вразлива перед зміною клімату, ніж більшість регіонів у світі, зокрема й Арктика, яка сьогодні бере на себе основний удар. Однак тепер учені вважають, що крижаний континент також страждає від глобального потепління.
Цибуля і часник — улюблені культури багатьох городників, але весь річний труд можна звести нанівець,…
Глава Meta Марк Цукерберг повідомив про роботу над суперінтелектом. Він заявив про створення нового підрозділу в компанії…
Біль у животі після їжі — поширена проблема, з якою стикаються багато людей. Іноді це…
З липня 2025 року в Україні суттєво посилюється відповідальність за порушення правил військового обліку. Громадянам,…
У Збройних силах викрили масштабну корупційну схему — в одній з частин на Одещині військовослужбовці…
Першою країною, якій загрожує повне зникнення через підвищення рівня океану, може стати Тувалу — невелика острівна…