Вчені створили “токсичних самців” комарів для боротьби зі смертельними хворобами

Дослідники з Університету Маккуорі в Австралії представили інноваційний метод боротьби з комарами — переносниками таких небезпечних захворювань, як лихоманка Денге та Зіка. Техніка “токсичного самця” (TMT), ґрунтується на генетичній модифікації самців комарів, які під час спарювання передають самкам смертельну дозу токсинів, йдеться у дослідженні, опублікованому у журналі Nature Communications.

Як це працює

Самців комарів модифікують для виробництва отрут, взятих із павуків та актиній. Ці токсини, передані самкам під час спарювання, скорочують їх тривалість життя, тим самим знижуючи їх здатність кусати людей і поширювати хвороби.  

На відміну від традиційних методів, таких як інсектициди чи метод стерильної комахи (SIT), TMT діє швидше та цілеспрямованіше, не шкодячи корисним комахам.  

“Це перша біотехнологія, яка працює так само швидко, як пестициди, але без шкоди для екосистеми”, — зазначив провідний автор дослідження Сем Біч.  

Результати дослідження

Лабораторні експерименти: у тестах із плодовими мушками самки, які спаровувалися з модифікованими самцями, втрачали від 37% до 64% своєї звичайної тривалості життя.  

Комп’ютерне моделювання: моделі передбачають, що використання TMT може знизити здатність Aedes aegypti (основного переносника Денге та Зіка) кусати людей на 40–60%, що значно перевищує ефективність багатьох існуючих методів.  

TMT впливає лише на самок-переносників хвороб і не шкодить іншим видам. Отрути діють тільки на безхребетних і мають низьку токсичність при потраплянні в організм корисних комах або ссавців, включно з людьми.  

TMT може стати відповіддю на зростаючу проблему резистентності комарів до хімічних засобів.  

Дослідники визнають, що перед впровадженням техніки в дику природу необхідно провести ретельні випробування, зокрема тести на безпеку та ефективність на комарах.

“Це інновація, яка може змінити правила гри”, – сказав доцент Мацей Маселко, підкресливши важливість прискорення досліджень для боротьби з глобальними епідеміями.

Романчук Микола

Recent Posts

Китайські інженери винайшли пристрої, щоб швидкого і дешевого рвати підводні кабелі

Нещодавно сталася серія випадків з пошкодженням підводних комунікаційних кабелів по всьому світу. Випадки, які фіксувались…

10 хв. ago

Чоловік втратив 31 млрд грн через заборону влади розкопати смітник: подробиці

У Великій Британії суддя відхилив спробу чоловіка подати позов, щоб повернути зі смітника жорсткий диск з…

19 хв. ago

Витрати, зняття готівки, поповнення картки: є нові ліміти в Монобанку

Банки, що підписали меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг", мають дотримуватись правил обмеження…

27 хв. ago

Інвалідність не врятує від повісток та штрафів: покарають навіть в інвалідному візку

Україна офіційно налічує понад три мільйони людей з інвалідністю. Здавалося б, їхній статус мав би…

34 хв. ago

Виповнилося понад 1,2 мільйона років: з надр Антарктиди витягли найдавніший лід на Землі

Крижаний керн віком 1,2 мільйона років витягнули з глибини понад 2800 метрів у південно-східній частині…

43 хв. ago

Найкращі міста світу у 2025 році: з них аж два розташовані у Польщі

У рейтингу World’s Best Cities опинилися відразу два польських міста – Краків і Варшава. Вони визнані одними з…

52 хв. ago