Вчені створили “токсичних самців” комарів для боротьби зі смертельними хворобами

Дослідники з Університету Маккуорі в Австралії представили інноваційний метод боротьби з комарами — переносниками таких небезпечних захворювань, як лихоманка Денге та Зіка. Техніка “токсичного самця” (TMT), ґрунтується на генетичній модифікації самців комарів, які під час спарювання передають самкам смертельну дозу токсинів, йдеться у дослідженні, опублікованому у журналі Nature Communications.

Як це працює

Самців комарів модифікують для виробництва отрут, взятих із павуків та актиній. Ці токсини, передані самкам під час спарювання, скорочують їх тривалість життя, тим самим знижуючи їх здатність кусати людей і поширювати хвороби.  

На відміну від традиційних методів, таких як інсектициди чи метод стерильної комахи (SIT), TMT діє швидше та цілеспрямованіше, не шкодячи корисним комахам.  

“Це перша біотехнологія, яка працює так само швидко, як пестициди, але без шкоди для екосистеми”, — зазначив провідний автор дослідження Сем Біч.  

Результати дослідження

Лабораторні експерименти: у тестах із плодовими мушками самки, які спаровувалися з модифікованими самцями, втрачали від 37% до 64% своєї звичайної тривалості життя.  

Комп’ютерне моделювання: моделі передбачають, що використання TMT може знизити здатність Aedes aegypti (основного переносника Денге та Зіка) кусати людей на 40–60%, що значно перевищує ефективність багатьох існуючих методів.  

TMT впливає лише на самок-переносників хвороб і не шкодить іншим видам. Отрути діють тільки на безхребетних і мають низьку токсичність при потраплянні в організм корисних комах або ссавців, включно з людьми.  

TMT може стати відповіддю на зростаючу проблему резистентності комарів до хімічних засобів.  

Дослідники визнають, що перед впровадженням техніки в дику природу необхідно провести ретельні випробування, зокрема тести на безпеку та ефективність на комарах.

“Це інновація, яка може змінити правила гри”, – сказав доцент Мацей Маселко, підкресливши важливість прискорення досліджень для боротьби з глобальними епідеміями.

Романчук Микола

Recent Posts

Українців обурилися новими правилами отримання допомоги у Польщі

З 1 вересня 2024 року в Польщі набули чинності нові правила, за якими українські діти,…

6 хв. ago

Мобілізація 18-річних і жінок: ексміністр оборони Британії дорікнув Зеленському

Ексміністр оборони Британії Бен Воллес висловив думку, що президент України Володимир Зеленський мав дозволити мобілізацію чоловіків молодшого…

15 хв. ago

Іран думає перенести столицю з Тегерану в інше місто

Влада Ірану офіційно оголосила про перенесення столиці з Тегерана. Як повідомляється, одним із найбільш ймовірних…

21 хв. ago

Українців по-новому заманюють у ТЦК: штраф більше не проблема

9 січня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 12093. Він передбачає зниження штрафів…

32 хв. ago

Загадкове “Колесо привидів” повернулося на 40 метрів і спантеличило вчених

Виявлений у 1968 році один із найбільших мегалітичних пам'ятників на Близькому Сході Руджм-ель-Хірі (також відомий…

41 хв. ago

З’явитись у ТЦК або отримати штраф: 17-річних українців поставили перед вибором

Молоді люди, яким протягом 2025 року виповнюється 17 років, мають з'явитися до ТЦК та СП,…

49 хв. ago