Кінець життя на планеті: вчені з’ясували, коли на Землі зникне кисень

Земля втратить багату на кисень атмосферу приблизно через 1 мільярд років — саме таку оцінку дали вчені, які моделювали еволюцію атмосфери нашої планети, пише BBC Sky at Night.

Згідно з дослідженням, опублікованим у Nature Geoscience, найбільш вірогідною причиною того, що Земля стане непридатною для життя, є втрата кисню. До такого висновку дійшли Казумі Озакі (Університет Тохо) та Крістофер Рейнхард (Технологічний інститут Джорджії), змоделювавши еволюцію клімату та біохімії планети понад 400 тисяч разів.

“Протягом багатьох років тривалість життя біосфери Землі обговорювалася на основі наукових знань про стабільне збільшення яскравості Сонця та глобальний карбонатно-силікатний геохімічний цикл. Одним із наслідків такої теоретичної основи є постійне зниження рівня CO₂ в атмосфері та глобальне потепління в геологічних часових масштабах”, — каже Озакі.

Науковці зазначають, що біосфера Землі зникне через 2 мільярди років через поєднання перегріву та дефіциту CO₂ для фотосинтезу. Це загальновідомий факт.

“Якщо це правда, можна очікувати, що рівень кисню в атмосфері також знизиться в далекому майбутньому. Однак, залишається незрозумілим, коли саме і як це станеться”, – зазначають дослідники.

Модель показала, що приблизно через мільярд років розпочнеться “швидка деоксигенація” атмосфери. Після цього вона буде схожою на атмосферу до Великої події окислення — тобто такою, якою була понад 2,5 мільярда років тому.

“Атмосфера після великої деоксигенації характеризується підвищеним вмістом метану, низьким рівнем CO₂ та відсутністю озонового шару. Система Землі, ймовірно, буде світом анаеробних форм життя”, — каже Озакі.

Дослідження також має значення для астрономії. Оскільки кисень — ключова “біосигнатура”, за якою вчені шукають життя на екзопланетах, автори підкреслюють: атмосфера, багата на кисень, є тимчасовою фазою в історії планети.

Земля матиме таку атмосферу лише 20–30% свого існування, тож шанси побачити планету в “життєвій фазі” — як у нас — дуже обмежені.

Романчук Микола

Recent Posts

Виплати зростають, а вижити важче: чому українські пенсії не рятують від злиднів

Хоча в Україні пенсії офіційно зростають, більшість людей літнього віку не відчувають цього покращення. Реальний…

9 хвилин ago

Сотні тисяч під прицілом ВЛК: у Польщі готують повістки і для чоловіків за кордоном

Наступного року Польща планує провести військову кваліфікацію, яка охопить близько 235 тисяч осіб. Йдеться про…

31 хвилина ago

У Києві ціни на однокімнатні квартири рвонули вгору: де найдешевше

За останні пів року вартість однокімнатного житла на вторинному ринку Києва й передмість зросла на…

45 хвилин ago

Скандальний блогер Джейк Пол викликав Усика в клітку ММА: : українець відповів

Олександр Усик після перемоги над Даніелем Дюбуа може провести поєдинок за межами боксерського рингу. Американський…

52 хвилини ago

Після 20 років коми помер «сплячий принц» Саудівської Аравії

У суботу, 19 липня, на 37-му році життя помер «сплячий принц» Аль-Валід ібн Халед ібн…

1 годину ago

В Україні почали карати водіїв за неправильно встановлені номерні знаки

В Україні водії можуть отримати штраф у 1190 гривень, якщо номерний знак авто встановлений з…

2 години ago