Цивілізація почалася після руйнівного удару комети: вчені знайшли докази

Загадкові різьблені фігурки, розшифровані на археологічному об’єкті Гебеклі-Тепе в Туреччині, свідчать про те, що він удвічі старший за Стоунхендж, і є сонячним календарем, побудованим на згадку про руйнівний удар комети.

Нове дослідження вказує на те, що Гебеклі-Тепе, 12 000-річний храмовий комплекс, що містить різьблені фігурки складних символів, був побудований для запису астрономічної події, що поклала початок людській цивілізації, пише Independent.

“Схоже, жителі Гебеклі-Тепе були уважними спостерігачами за небом, чого і слід було очікувати, з огляду на те, що їхній світ був спустошений ударом комети”, – прокоментував Мартін Суітман, співавтор дослідження.

Дослідники кажуть, що дивні символи у формі літери V, вирізані на колонах 15-метрового Гебеклі-Тепе, можуть позначати день. Використовуючи цю інтерпретацію, вчені підрахували сонячний календар із 365 днів на одному зі стовпів, що складається з 12 місячних місяців і 11 додаткових днів.

Літнє сонцестояння було представлено особливим символом – літерою V, яку носила на шиї схожа на птаха тварина. Дослідники підозрюють, що інші символи на місці зі схожими V-подібними відмітками на шиї, ймовірно, представляють божеств.

Оскільки доісторична пам’ятка відстежує фази Місяця, а також цикли Сонця, археологи вважають, що різьблення являє собою найраніший у світі “місячний сонячний календар”, на багато тисячоліть старший за всі відомі календарі.

Календар, імовірно, був розроблений для запису дати, коли рій кометних фрагментів врізався в Землю близько 13 000 років тому, вважають вчені. Відомо, що такий удар комети поклав початок міні-льодовиковому періоду, який тривав понад тисячоліття і винищив багато видів великих тварин.

Дослідники зазначили, що руйнівний удар міг спровокувати зміну способу життя стародавніх людей від полювання і збиральництва до сільського господарства і зародження цивілізації в Родючому півмісяці Західної Азії. Родючий півмісяць охоплював сучасні Єгипет, Ірак, Сирію і Ліван.

Попереднє дослідження показало, що скупчення кометних фрагментів, які врізалися в Землю близько 13 тис. років тому, ймовірно, сформувало зародження людської цивілізації.

Ольга Степанова

Recent Posts

Вимоги до стажу зміняться: до чого готуватись майбутнім пенсіонерам

В Україні зміняться вимоги до страхового стажу, що надає право на оформлення пенсії. До чого…

5 хв. ago

Японія готується до найбільшого землетрусу сторіччя: катастрофа може коштувати $1,8 трлн

Японській економіці загрожують колосальні втрати — до 270 трильйонів єн (близько 1,81 трильйона доларів США),…

13 хв. ago

Хто володіє українськими надрами: перелік компаній та власників

В Україні право на користування надрами мають 2 268 компаній і 78 фізичних осіб. Серед…

20 хв. ago

Ліміти на карткові перекази – замість обмежень НБУ діють ліміти банківського меморандуму

Сьогодні, 1 квітня, закінчився строк дії обмежень на карткові перекази фізичних осіб, які були встановлені…

29 хв. ago

В Україні виводять з обігу банкноту у 200 гривень: на що її замінять

Національний банк України повідомив про скорочення кількості банкнот деяких номіналів, активне заміщення їх більшими купюрами та монетами,…

38 хв. ago

Українці розлючені на Трампа та вважають, що він за несправедливий мир – соцопитування

У грудні 2024 року більшість українців вважали обрання Дональда Трампа президентом США добрим фактором для…

46 хв. ago