Ключ до походження життя на Землі: вчені зробили важливе відкриття на Марсі

Марсохід NASA понад 10 років тому вперше виявив на Марсі наявність органічних молекул, які ховаються у відкладеннях стародавнього озера, колись заповненого водою. Відтоді було виявлено ще кілька ознак наявності органічних молекул на основі вуглецю на Червоній планеті. Це не означає, що на Марсі існує або існувало інопланетне життя, ці молекули можуть бути створені не біологічними процесами. Але звідки взялися ці молекули залишалося загадкою, пише ScienceAlert.

Автори дослідження, опублікованого в журналі Nature Geoscience, знайшли джерело походження органічних молекул на основі вуглецю на Марсі. Вони вважають, що воно виникло в атмосфері планети, де молекули вуглекислого газу (СО2) вступали в реакцію з ультрафіолетовим світлом Сонця. Це призвело до появи молекул вуглецю, які потрапили на поверхню.

За словами вчених, хоча це відкриття не свідчить про існування на Марсі позаземного життя, все ж воно може пояснити, як мільярди років тому на Землі з’явилися будівельні блоки життя на основі вуглецю.

Учені дійшли висновку, що органічні молекули з’явилися на поверхні Марса внаслідок атмосферних фотохімічних реакцій. Тобто вони не були створені живими істотами, але могли стати основою для їхньої появи. Такий розвиток подій вчені отримали в результаті моделювання раніше, але їм потрібні були докази того, що відбувається саме такий процес на Червоній планеті.

Коли СО2 вступає в реакцію зі світлом, то утворюються атоми монооксиду вуглецю і кисню. При цьому виникають два ізотопи — легший вуглець-12 і важчий вуглець-13. За словами вчених, під час фотохімічної реакції на Марсі молекули, що містять вуглець C-12, виснажуються швидше і залишається більше вуглекислого газу з ізотопом вуглець-13. Велику кількість цього ізотопу також було виявлено в метеориті, що прилетів з Марса.

Поверхня Марса. Учені вважають, що органічні молекули виникли в атмосфері планети Фото: NASA

Співвідношення ізотопів вуглецю в метеориті узгоджувалося з даними моделювання. Але щоб повністю підтвердити свою теорію вченим не вистачало ще однієї частини головоломки. Саме цю частину виявив у відкладеннях на дні кратера Гейл марсохід Curiosity, де було виявлено ізотоп вуглець-13.

Склавши всі дані докупи, вчені дійшли висновку, що органічні молекули на основі вуглецю, знайдені на поверхні, були створені в атмосфері Марса. Це дослідження також дає підказки щодо того, як з’явився органічних матеріал, необхідний для життя, але на Землі.

За словами вчених, на початку історії Сонячної системи наша планета і Марса мали схожі атмосфери. Таким чином вчені припускають, що органічні молекули на основі вуглецю, що стали головним компонентів для життя на Землі, могли також виникнути в атмосфері.

Поки що доказів того, що цей процес відбувався на Землі, вчені не знайшли. Можливо причина криється в тому, що поверхня нашої планети змінювалася набагато частіше, ніж поверхня Марса.

Ольга Степанова

Recent Posts

Медведєв зробив гучну заяву: коли Кремль натисне на “ядерну кнопку”

Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки Росії, заявив, що застосування ядерної зброї Кремлем можливе лише…

20 хв. ago

Скасування “бусифікації”: як зміниться мобілізація і що буде з ТЦК

Україна незабаром може реформувати свій підхід до мобілізації, відійшовши від спірних примусових практик, часто званих…

23 хв. ago

Майже чверть британців живуть на межі бідності: дані офіційного звіту

Якщо ви думали, що економіка Великої Британії має запас міцності, офіційні дані вам не сподобаються.…

25 хв. ago

Під Києвом вибухнули трансформатори, люди залишились без світла

Вечір п’ятниці, 22 листопада, не став спокійним для мешканців Києва та Київської області, — у…

31 хв. ago

Субсидії не для всіх: хто не може претендувати на допомогу держави

Субсидії в Україні призначені для тих домогосподарств, які мають труднощі з оплатою житлово-комунальних послуг. Однак…

34 хв. ago

Назвав ідіотами. Між Францією та Гаїті розгорівся скандал через Макрона

Президент Франції Еммануель Макрон назвав лідерів Гаїті "ідіотами". Наразі між країнами виник скандал. Про це…

37 хв. ago