“Врата пекла” в Росії відчиняються швидше: те, що за ними скоро вирветься назовні

Кратер Батагайка, також відомий як “Ворота в пекло”, розташований у Сибіру і вперше утворився, коли танення вічної мерзлоти в сибірській тундрі почало виділяти тонни раніше замороженого метану — потужного парникового газу — в атмосферу Землі. Вчені роками стежать за тим, як величезна яма в землі розширюється, але тепер вони вважають, що швидкість розкриття “воріт пекла” значно збільшилася, пише Daily Mail.

Нове дослідження місцевих гляціологів показало, що швидкість викиду метану та інших вуглецевих газів у міру поглиблення кратера досягла неймовірних від 4000 до 500 тонн на рік. Вчені вважають, що це демонструє, наскільки швидко відбувається деградація вічної мерзлоти. Ба більше, вчені попереджають, що зовсім скоро з кратера, ймовірно, витече весь метан, що залишився. Основною причиною такого прискорення автори дослідження називають зміну клімату.

Команда виявила, що кратер у Сибіру майже досяг скельної породи. Простими словами, вічна мерзлота, що тане і спричиняє подальше обвалення, майже повністю розтанула. Утім, не варто радіти. Дослідники також попередили, що кратер, імовірно, може почати розширюватися по краях і вгору по схилу, чого раніше тут не спостерігалося.

Це бічне розширення кратера також обмежене близькістю корінних порід, вершина яких, як вважають учені, підіймається до сідловини між найближчими горами на висоті близько 550 метрів над поверхнею.

Під час дослідження вчені розробили 3D-модель того, як крижана вічна мерзлота поступилася місцем під час її багаторічного руйнування, використовуючи великі дані з безлічі незалежних джерел. Команда використовувала дані дистанційного зондування високої роздільної здатності, отримані з супутників, а також польотів дронів над Батагайкою. Всі ці дані були об’єднані зі зразками вічної мерзлоти та іншими пробами ґрунту в польових експедиціях у 2019 і 2023 роках.

Супутникові знімки НАСА розширення кратера Батагайка 1999 року (ліворуч) і 2016 року (праворуч) Фото: NASA

За допомогою моделі вчені змогли скласти карту і спрогнозувати танення основної геологічної структури вічної мерзлоти. У такий спосіб їм вдалося з’ясувати, скільки і яких матеріалів тане всередині неї, а потім викидається в ґрунтові води або земну атмосферу.

Команда проаналізувала отримані дані та змогла визначити, наскільки динамічно змінюються форми рельєфу в районах вічної мерзлоти. Вчені вважають, що витік метану з кратера Батагайка вплине на всі прилеглі екосистеми.

Ольга Степанова

Recent Posts

5 осінніх кольорових комбінацій, які непідвладні часу і виглядають дуже дорого (фото)

Перехідний період між літом і зимою - це чудовий час, щоб поекспериментувати з більш глибокими,…

15 секунд ago

Чисто чоловічі секрети: перевірені роками способи “видалення” жиру з живота

Коригування в харчуванні та певна фізична активність допоможе прибрати жир на животі. Жирок на черевці…

5 хв. ago

“Хайпуємо?”: відомому українському блогеру приставили пістолет до шиї посеред вулиці

Український блогер Ніколас Карма, який веде рубрику "Скільки коштує ваш лук" у TikTok розповів про…

11 хв. ago

Бронювання можна отримати автоматично: кому не треба звертатись в ТЦК

Уряд України продовжує вдосконалювати механізми мобілізації та військового обліку в умовах воєнного стану. Кабінет Міністрів…

20 хв. ago

Українців позбавлять права на субсидію: хто у зоні ризику

Право українців на житлові субсидії можуть переглядати у разі виникнення певних обставин. Хто може втратити…

35 хв. ago

У шматку каменю віком 2 млрд років вчені знайшли мікроби

Унікальне відкриття, зроблене вченими у Південній Африці, може перевернути наше уявлення про еволюцію життя на…

44 хв. ago