Весь лід в Арктиці неминуче зникне: коли це станеться і хто постраждає найбільше

Учені більше не попереджають, що кліматична криза незабаром зійде на Землю, вони впевнено заявляють, що вона вже тут і надалі, імовірно, ситуація лише погіршуватиметься. 2023 рік уже офіційно визнали найспекотнішим за всю історію спостережень і, як вважають учені, 2024 рік, імовірно, стане лише ще теплішим, пише The Guardian.

У новому дослідженні вчені зосередилися на таких наслідках глобального потепління планети, як повна втрата льоду в Арктиці. Науковці розрахували, що перше літо без льоду в Арктиці насправді може настати значно раніше, ніж вважали раніше — автори дослідження вважають, що це станеться протягом наступного десятиліття.

Під час дослідження команда з Університету Колорадо в Боулдері зосередилася на розумінні того, як літо без льоду змінить Арктику. По-перше, з “білої Арктики” в літні місяці вона перетвориться на “блакитну Арктику” — більшу її частину складатиме вода. Передбачається, що йдеться про щонайменше 1 мільйон квадратних кілометрів води, яка звільниться від крижаних кайданів. По-друге, представники місцевої фауни просто позбудуться домівки, йдеться про таких тварин, як білі ведмеді, тюлені та моржі. По-третє, під загрозою опиняться і місцеві прибережні поселення людей — лід зменшує вплив океанських хвиль на узбережжя, однак його відсутність означає, що хвилі стануть сильнішими та більшими, що спричинить більшу ерозію.

За словами провідної авторки дослідження, доцентки кафедри атмосферних і океанічних наук Олександри Ян, та з колегами результати показують, що перший день без криги в Арктиці може настати більш ніж на 10 років раніше, ніж передбачалося.

Передбачається, що стабільно вільний від льоду вересень можна очікувати до 2035-2067 років. Однак точний рік настання періоду без льоду залежить від того, наскільки швидко світ скоротить кількість викопного палива.

Наприклад, за сценарію з низькими викидами, до кінця століття можна очікувати на відсутність льоду в період з серпня по жовтень, однак за найгіршого сценарію з вищими викидами лід, ймовірно, буде відсутній у період з травня по січень. Таким чином Арктика перетвориться на зовсім інше середовище, вкрите водою.

Однак, за словами Ян, є і хороші новини. Попри те, що літо без льоду в Арктиці неминуче, людство все ще може підтримувати нижчі викиди, щоб не допустити тривалого періоду відсутності льоду. Ба більше, вчені вважають, що процес втрати льоду в кінцевому підсумку можна буде повернути назад.

Річ у тім, що на відміну від льодовикового щита Гренландії, на створення якого пішли тисячі років, навіть якщо весь лід Арктики буде загублено, але згодом людству вдасться вивести CO2 назад з атмосфери, це поверне назад потепління, а арктичний лід повернеться лише через 10 років.

Ольга Степанова

Recent Posts

У 117 бригаді після скандалу та публічних скарг бійців зняли керівництво 155 батальйону

У 117 бригаді після скандалу та публічних скарг бійців зняли керівництво 155 батальйону. З квітня…

2 хв. ago

Ексміністр Милованов звинуватив у погрозах відому журналістку Соколову: деталі скандалу

Колишній міністр економіки України, президент Київської школи економіки (КШЕ) Тимофій Милованов заявив, що журналістка Яніна Соколова нібито…

10 хв. ago

Нехороші новини для тих, хто худне: ось, що вам весь час заважає

Відновлення ваги після дієти або програми схуднення є дуже поширеним явищем. Згідно з новими дослідженнями, "пам’ять" жирових клітин…

17 хв. ago

І сюди дісталися: додаткові податки на подарунки та спадщину доведуть до відчаю

Чимало українців, можливо, не знають, що спадкове майно оподатковується. Хоча спеціального збору за спадок немає,…

26 хв. ago

Стало відомо, чим Путін розплачується з Кімом за зброю та солдатів

Росія поставила Північній Кореї понад мільйон барелів нафти за зброю і солдатів. Про це повідомляє…

35 хв. ago

“Не створені для війни”: українські волейболісти пояснили свою втечу з країни

Волейболісти "Решетилівки" Андрій Оробко та Дмитро Шаврак розповіли, чому втекли з України. Гравці не повернулися до країни після волейбольного матчу Кубка…

43 хв. ago