Земля нагрівається катастрофічними темпами: вчені занепокоєні

Встановлено, що планета нагрівається катастрофічними темпами, і щоб уникнути страшних незворотних процесів, викиди в атмосферу повинні знизитися до нуля.

Як повідомляє France 24, відповідне попередження міститься у дослідженнях, у яких брали участь понад 50 провідних учених. Ці матеріали опубліковано 5 червня.

Згідно з висновками фахівців, аналіз зроблено на основі показників останнього десятиліття. Зокрема, у ньому наголошується, що з 2014 по 2023 рік температура піднялася на 0,26 градуса за Цельсієм. У той же період середня глобальна приземна температура досягла 1,19 °С, що вище за доіндустріальний орієнтир 1850-1900 років.

“Зумовлене діяльністю людини потепління зростає з безпрецедентною швидкістю…”, – йдеться у дослідженні.

Нагадується, що у листопаді 2024 року заплановано проведення в Баку (Азербайджан) кліматичного саміту ООН COP29, а дослідження – частину серії періодичних оцінок клімату. Вони мають заповнити пропуск між звітами Міжурядової групи експертів ООН зі зміни клімату, які з 1988 року публікуються в середньому кожні шість років.

“У Паризькій угоді 2015 року, яка стала результатом попереднього саміту КС, країни погодилися обмежити глобальне потепління на рівні “значно нижче” 2°С вище за доіндустріальний рівень, одночасно прагнучи до безпечнішої межі в 1,5°С. У доповіді, опублікованій у середу, йдеться, що до кінця 2023 року людська діяльність підняла температуру на 1,31°C вище за доіндустріальний рівень”, – пише France 24.

Тобто Земля потепліла загалом на 1,43 °C з урахуванням інших природних факторів, включаючи погодне явище Ель-Ніньйо.

Як зазначається, ще одним фактором, що сприяє потеплінню, є зменшення кількості деяких забруднюючих частинок в атмосфері, які відбивають частину сонячної енергії назад у космос.

“Основна причина – очищення повітря від забруднення, спочатку в Європі та США (кислотні дощі), а останнім часом в Азії, особливо в Китаї”, – повідомив агентству AFP Глен Пітерс із норвезького Центру міжнародних досліджень клімату CICERO.

Посилення правил глобального судноплавства та скорочення використання вугільної енергетики також сприяли зниженню викидів діоксиду сірки, що також мало охолодний ефект.

“Але, безумовно, основною рушійною силою глобального потепління є “викиди парникових газів, що знаходяться на рекордно високому рівні”, – йдеться у дослідженні.

Середньорічні викиди за період 2013-2022 років становили 53 мільярди тонн вуглекислого газу та еквівалент інших газів – здебільшого внаслідок використання викопного палива, такого як нафта та газ, йдеться у звіті. 2022 року викиди склали 55 мільярдів тонн.

“Це означає, що світовий вуглецевий бюджет – розрахункова кількість парникових газів, яка може бути викинута до того, як температура планети перевищить поріг в 1,5°C, – швидко скорочується… У 2020 році МГЕЗК розрахувала вуглецевий баланс, що залишився, в межах 500 мільярдів тонн CO2. До початку 2024 року бюджет скоротився приблизно до 200 мільярдів тонн”, – попереджають вчені.

Ведучий автор звіту Пірс Форстер заявив, що принаймні в одному висновку є “трохи оптимізму”. Темпи зростання викидів в останнє десятиліття, мабуть, сповільнилися з 2000 року, що, за його словами, сигналізує про те, що “ми не обов’язково отримаємо значне прискорення зміни клімату”.

Однак співавтор П’єр Фрідлінгстайн заявив на брифінгу, що цього уповільнення недостатньо, щоб уникнути зміни клімату.

“Нам не потрібно, щоб викиди були стабільними. Нам потрібно щоб викиди знизилися до нуля. Поки викиди залишаються на тому самому рівні, потепління триватиме на тому ж рівні”, – сказав він.

Вчений додав, що без істотної зміни викидів поріг 1,5°C буде подолано і стане “довгостроковим середнім значенням” протягом наступного десятиліття.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Новий фінансовий геній? Трамп пропонує “продати” держборг США за криптовалюту

Колишній президент США Дональд Трамп на приватній зустрічі з виборцями зробив несподівану пропозицію: покрити держборг…

47 секунд ago

160 тисяч нових мобілізованих: кого призвуть першими — пояснення адвокатки

В Україні обговорюють нову хвилю мобілізації, в рамках якої планується призвати додаткові 160 тисяч громадян.…

6 хв. ago

На Львівщині викрили схему ввезення автівок під виглядом гумдопомоги для ЗСУ

На Львівщині Бюро економічної безпеки (БЕБ) України викрило злочинну групу, яка разом із благодійними організаціями…

11 хв. ago

Морози відступають: коли в Україні чекати на потепління

В Україні ще на кілька днів збережеться мороз, проте вже до кінця тижня синоптики прогнозують…

14 хв. ago

ЗСУ стискають з усіх боків: новий котел у Донецькій області

Українські війська на Донеччині можуть опинитися в скрутному становищі. Російські війська наразі намагаються оточити Курахове…

18 хв. ago

Леді Гага підтримала Камалу Гарріс на виборах у США

Відома американська співачка Леді Гага приєдналася до довгого списку всесвітньо відомих зірок, які підтримали кандидата в президенти…

27 хв. ago