Глибоко під поверхнею Місяця виявлено несподіваний рух: що там відбувається

Астрономи провели аналіз нових даних, отриманих з орбітальних космічних апаратів, що обертаються навколо Місяця, що описують твердість супутника Землі під гравітаційним впливом Землі і Сонця, і виявили, що глибоко в надрах Місяця він не скрізь твердий. Найімовірніше мантія Місяця має товсту, в’язку зону, яка піднімається й опускається. Дослідження опубліковано в AGU Advances, пише ScienceAlert.

За словами вчених, моделювання, засноване на отриманих даних, показує, що, найімовірніше, в нижній частині твердої мантії Місяця перед ядром знаходиться зона низької в’язкості. Ідея про те, що такий нетвердий шар існує, вчені припускали вже давно, але досі наявні дані не могли виразно сказати, чи дійсно це так насправді.

Під впливом гравітаційного тяжіння Землі та Сонця Місяць зазнає приливного ефекту, тобто його форма і гравітації змінюються. Вчені використовували дані орбітальних апаратів, і вони дали змогу вперше оцінити зміни на Місяці внаслідок приливних ефектів.

Моделювання, яке описує природу гірських порід, що знаходяться глибоко в надрах Місяця, вказує на те, що шар під твердою мантією повинен бути в’язким, щоб пояснити дані спостережень.

Але як саме зона низької в’язкості опинилася в нижній частині мантії Місяця і яким чином вона залишається в розплавленому вигляді? За словами вчених, для отримання відповідей потрібно провести додаткові дослідження. Але автори наукової роботи вважають, що до цього може бути причетний мінерал ільменіт, що складається з оксиду титану і заліза.

Вчені кажуть, що найлегше пояснити зону низької в’язкості частковим розплавленням у шарі гірських порід, які багаті на ільменіт. Подібне явище вже було нещодавно виявлено на Марсі завдяки сейсмічним даним.

Щоб зрозуміти, що ж насправді відбувається на глибині в сотні кілометрів під поверхнею Місяця, потрібні певні здогади, і все ж таки здогади, запропоновані вченими, мають наукове обгрунтування, зважаючи на те, що відомо про планети та їхні супутники.

Автори дослідження вважають, що якщо найближчими роками на Місяці з’явиться постійна база, то можна буде отримати сейсмічні дані безпосередньо на поверхні супутника Землі. Таким чином можна точно визначити, що ж насправді відбувається в надрах Місяця.

Коломієць Надія

Recent Posts

Столтенберг заявив, що в перші дні війни Зеленський ховався в бункері від “російських убивць”

Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг згадав про те, як познайомився з президентом України Володимиром…

3 хв. ago

Це ще не межа: НБУ назвав причини стрімкого подорожчання продуктів

Фактична споживча інфляція у серпні очікувано прискорилася до 7,5% у річному обчисленні. Одним із основних…

12 хв. ago

Шукали відповідь 75 років: у Гарварді знайшли секрет щастя

Багато хто витрачає роки свого життя, щоб розгадати секрет щастя і здоров'я. Є переконання, що людина має…

18 хв. ago

80% українок не шукають роботи: згодні на маленьку зарплату

З початку війни в Україні виникла серйозна кадрова криза. Багато працівників, особливо в медицині та…

23 хв. ago

Жінка кричала і задихалася: у Харкові косметологиня вбила свою пацієнтку

У Харкові затримано косметологиню, через дії якої померла клієнтка. Про це повідомили у поліції Харківської області. За…

37 хв. ago

Багатьох мобілізують: Далеко не всім студентам ТЦК дадуть відстрочку цієї осені

Мобілізація студентів в Україні у 2024 році здійснюється відповідно до закону №10449. Більшість студентів, які…

43 хв. ago