Астрономи провели аналіз нових даних, отриманих з орбітальних космічних апаратів, що обертаються навколо Місяця, що описують твердість супутника Землі під гравітаційним впливом Землі і Сонця, і виявили, що глибоко в надрах Місяця він не скрізь твердий. Найімовірніше мантія Місяця має товсту, в’язку зону, яка піднімається й опускається. Дослідження опубліковано в AGU Advances, пише ScienceAlert.
За словами вчених, моделювання, засноване на отриманих даних, показує, що, найімовірніше, в нижній частині твердої мантії Місяця перед ядром знаходиться зона низької в’язкості. Ідея про те, що такий нетвердий шар існує, вчені припускали вже давно, але досі наявні дані не могли виразно сказати, чи дійсно це так насправді.
Під впливом гравітаційного тяжіння Землі та Сонця Місяць зазнає приливного ефекту, тобто його форма і гравітації змінюються. Вчені використовували дані орбітальних апаратів, і вони дали змогу вперше оцінити зміни на Місяці внаслідок приливних ефектів.
Моделювання, яке описує природу гірських порід, що знаходяться глибоко в надрах Місяця, вказує на те, що шар під твердою мантією повинен бути в’язким, щоб пояснити дані спостережень.
Але як саме зона низької в’язкості опинилася в нижній частині мантії Місяця і яким чином вона залишається в розплавленому вигляді? За словами вчених, для отримання відповідей потрібно провести додаткові дослідження. Але автори наукової роботи вважають, що до цього може бути причетний мінерал ільменіт, що складається з оксиду титану і заліза.
Вчені кажуть, що найлегше пояснити зону низької в’язкості частковим розплавленням у шарі гірських порід, які багаті на ільменіт. Подібне явище вже було нещодавно виявлено на Марсі завдяки сейсмічним даним.
Щоб зрозуміти, що ж насправді відбувається на глибині в сотні кілометрів під поверхнею Місяця, потрібні певні здогади, і все ж таки здогади, запропоновані вченими, мають наукове обгрунтування, зважаючи на те, що відомо про планети та їхні супутники.
Автори дослідження вважають, що якщо найближчими роками на Місяці з’явиться постійна база, то можна буде отримати сейсмічні дані безпосередньо на поверхні супутника Землі. Таким чином можна точно визначити, що ж насправді відбувається в надрах Місяця.
Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…
Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…
Яйця – це найпоширеніший продукт для приготування сніданку. Додавши лише декілька інших інгредієнтів, або приготувавши яйця…
Сімейні медсестри надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу сімʼям з дітьми до чотирьох років безпосередньо в них…
Для певної категорії мандрівників найцікавіші подорожі – ті, що до небезпечних країн, на кшталт Афганістану. На…
На трасі Київ-Одеса розгорнулася гонитва на швидкості до 180 км/год. Поліцейські разом із представниками територіального…