Рідкісний вибух на Сонці призвів до зміни магнітного поля Землі: що сталося

Учені з’ясували, що сталося дуже рідкісне явище, яке виникло під час коронального викиду маси (виверження плазми) на Сонці. Це явище сприяло зміні магнітного поля Землі. Подібний процес може відбуватися і навколо інших планет у Сонячній системі. Результати дослідження опубліковані в журналі Geophysical Research Letters, пише Phys.

Землю постійно бомбардують заряджені частинки, що вилетіли із Сонця, які називаються сонячним вітром. Потоки сонячного вітру згинаються навколо магнітного поля Землі, або магнітосфери. У результаті на стороні магнітосфери, зверненій до Сонця, створюється ударна хвиля, яка розтягується так, що магнітосфера набуває форми вітровказівника. Тобто з іншого боку магнітосфери, не зверненого до Сонця, створюється довгий хвіст.

Землю постійно бомбардують заряджені частинки, що вилетіли із Сонця, які називаються сонячним вітром Фото: NASA

Зміни в сонячному вітрі змінюють структуру і динаміку магнітного поля Землі. Автори нового дослідження заявили про те, що вони виявили дуже рідкісне явище, яке виникло під час коронального викиду маси з Сонця.

Такі потоки плазми зазвичай рухаються швидше за швидкість Альвена. Це швидкість, з якою вібруючі лінії магнітного поля рухаються через намагнічену плазму, і швидкість може змінюватися залежно від плазмового середовища.

За словами вчених, минулого року потік плазми із Сонця порушив звичайну конфігурацію магнітного поля Землі на 2 години. Аналіз даних із космічного апарату NASA під назвою MMS дав змогу з’ясувати, що сталося.

Наприкінці квітня 2023 року космічний апарат MMS виявив, що, хоча швидкість потоку сонячного вітру була високою, швидкість Альвена під час потужного коронального викиду маси була ще більшою. Ця аномалія призвела до тимчасового зникнення ударної хвилі магнітосфери Землі. Таким чином на короткий час плазма і магнітне поле Сонця безпосередньо взаємодіяли з магнітним полем нашої планети.

Зміни в сонячному вітрі змінюють структуру і динаміку магнітного поля Землі. Автори нового дослідження заявили про те, що вони виявили дуже рідкісне явище, яке виникло під час коронального викиду маси з Сонця Фото: ScienceAlert

Хвіст ударної хвилі замінили структури під назвою крила Альвена, які з’єднали магнітне поле Землі з регіоном на Сонці, де сталося виверження плазми. Це з’єднання було схоже на магістраль, якою плазма переміщалася від Сонця до магнітосфери Землі.

За словами вчених, цей унікальний корональний викид маси дав нове розуміння того, як формуються і розвиваються крила Альвена. Подібний процес може відбуватися навколо інших планет із магнітним полем у Сонячній системі, а також за її межами. Вчені вважають, що утворення полярних сяйв на супутнику Юпітера Ганімед може бути пов’язане з крилами Альвена.

Ольга Степанова

Recent Posts

Де в Україні найрозумніші школярі. Топ-5 міст за результатами НМТ

Порталом Osvita.ua був оприлюднений рейтинг обласних центрів України за результатами національного мультипредметного тесту 2024 року.…

2 години ago

Персональна тренерка Іванки Трамп назвала п’ять вправ для ідеальної фігури

Іванка Трамп, донька кандидата в президенти США від республіканців Дональда Трампа, у свої 42 роки…

2 години ago

Звідки береться ком у горлі та, як із ним боротися

Популярний в Україні лікар Євген Комаровський розповів, що таке ком у горлі, та у кого він виникає. За…

2 години ago

Акули дедалі частіше нападають на людей: учені пояснили, у чому причина

Кількість нападів акул на людей за останні десятиліття неухильно зростає, пише Bild. Так, за статистикою Міжнародного архіву нападів…

2 години ago

Стало відомо, коли червоні магнітні бурі припинять лупити по Землі

У п'ятницю, 20 вересня триває магнітна буря силою у сім балів. Геомагнітний шторм червоного рівня небезпечності, що…

3 години ago

“Показники зростають з місяця в місяць”: в Україні набирає обертів добровільна мобілізація

Щомісяця в Україні добровільно мобілізуються в середньому 6,5 тисяч громадян. Про це 20 вересня заявив Уповноважений представник Міністерства оборони…

3 години ago