Забудьте про Сфінкса: у Єгипті нарешті знайшли загублену голову Рамзеса IІ

Міжнародна група археологів розкопала давно втрачену верхню половину статуї єгипетського фараона Рамзеса II. Нижню частину статуї виявив німецький археолог ще у 1930 році. Рамзес правив Стародавнім Єгиптом протягом 66 років і прославився своєю військовою доблестю, архітектурними досягненнями та дипломатичними здібностями.

У 1930 році німецький археолог Гюнтер Редер виявив нижню частину статуї, що зображала Рамзеса II, також відомого як Рамзес Великий. Рамзес правив долиною Нілу і великою Єгипетською імперією з 1279 до 1213 рр. до н. е., що зробило його одним з єгипетських фараонів, які правили найдовше, пише IFLScience. А нещодавно виявлена частина статуї була знайдена спільною командою єгипетських і американських археологів з Міністерства туризму Єгипту та Університету Колорадо в Боулдері. Її знайшли, коли команда досліджувала руїни стародавнього міста Гермополіс (нині Ель-Ашмунін), розташованого приблизно за 241 км на південь від Каїра.   

Верхня частина статуї має довжину близько 3,8 метра і зображає Рамзеса в сидячому положенні, у подвійній короні та головному уборі із зображенням королівської кобри. На думку дослідників, у зведеному стані вся статуя мала б висоту близько 7 метрів. А у верхній частині задньої колони є низка ієрогліфічних написів, що описують прославлені титули фараона.

Майже через сто років після того, як знайшли нижню частину, знайшли верхню частину статуї Рамзеса IIМайже через сто років після того, як знайшли нижню частину, знайшли верхню частину статуї Рамзеса II
Майже через сто років після того, як знайшли нижню частину, знайшли верхню частину статуї Рамзеса II

Розкопки в Гермополі були спочатку розпочаті з метою знайти релігійний центр, який колись стояв там в епоху Нового Царства (також відомого як Єгипетська імперія), що тягнулася з 16-го століття до нашої ери по 11-те століття до нашої ери і продовжувалася до Римської імперії (епоха 30 р. до н.е. – 641 р. н.е.).

Поряд із відновленою частиною статуї дослідники також виявили сліди стародавніх синіх і жовтих пігментів, які вони можуть проаналізувати, щоб отримати більше інформації про статую і про те, коли її було створено. Також цілком можливо, що зразки ґрунту, змішані з пігментом, можуть дати ще більше інформації про історію цієї місцевості.

“Було б дуже цікаво провести науковий аналіз пігменту”, – заявила у своїй заяві Івона Трнка-Амрайн, доцент кафедри класичної літератури в Університеті Колорадо в Боулдері.

Рамзес II – один із небагатьох єгипетських фараонів, відомих неспеціалістам у західному світі. Він був джерелом натхнення для сонета Персі Біші Шеллі “Озімандіас”, його зіграв Юл Бріннер у фільмі “Десять заповідей” та озвучив Рейф Файнс в анімаційному фільмі “Принц Єгипту”.

Археологи готуються до подальших досліджень і можливої реконструкції всього ансамблю. Однак наразі незрозуміло, де буде розміщена завершена статуя, якщо пропозицію буде схвалено. Найімовірніше, він залишиться на цьому місці або його помістять у музей. Нинішні роботи з очищення та консервації статуї мають вирішальне значення для збереження цього історичного артефакту. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Випадок може стати пророцтвом: “Кремль” впав та мало не роздавив росіянку під час параду

У Хабаровському краї Росії під час параду до 9 травня стався інцидент — з автомобільної…

3 хв. ago

Мобілізація 2025: як заборгованість може коштувати чоловікові квартири чи авто

Станом на травень 2025 року виконавча служба відкрила понад 28 тисяч проваджень щодо чоловіків, які…

12 хв. ago

Що не можна залишати в авто у спеку: названо 10 речей, що можуть стати небезпечними

Є перелік речей, яких не можна залишати в автомобілі у спеку. Йдеться не лише про те,…

20 хв. ago

Дали час до 20 травня: українців попередили в YASNO перед оплатою комуналки

Якщо ти з тих, хто постійно відкладає оплату комуналки "на завтра", а потім згадує про…

27 хв. ago

10 років в’язниці замість штрафу: Кабмін хоче саджати українців за фінансові операції

Викривачів випадків відмивання коштів на підприємствах захистять, а покарання за протидію суб’єкту первинного фінансового моніторингу…

36 хв. ago

В Україні суттєво переписали ціни на житло: скільки коштують 1-кімнатні квартири

У квітні 2025 року ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку зросли в більшості областей, зокрема на 12%…

45 хв. ago