У Танзанії під землю йде унікальний вулкан: він вивергається як садовий шланг

У Танзанії вулкан з дуже дивною магмою йде під землю протягом останніх 10 років. Геологи вважають, що причиною “просідання” вулкана може бути резервуар, що здувається під одним із двох кратерів вулкана, пише LiveScience.

Нове дослідження засвідчило, що земля навколо вершини кратера Олдоіньо-Ленгаї, який розташовується вздовж рифтової зони у Східній Африці, просідала зі швидкістю 3,6 см на рік у період з 2013 по 2023 рік. Таким чином вулкан заввишки 2962 метри зменшився приблизно на 36 см за час дослідження, що проводилося.

У своїй роботі вчені використовували дані двох супутникових систем Sentinel-1 і Cosmo-SkyMed. Дослідникам вдалося створити карти змін поверхні навколо Олдоіньо-Ленгаї. Учені помітили, що кругла ділянка землі навколо північного кратера вулкана просідала з постійною швидкістю протягом тривалого часу.

Олдоіньо-Ленгаї є єдиним вулканом на Землі, який вивергає на поверхню карбонатну магму. Вона дуже текуча, насичена лужними елементами, серед яких кальцій і натрій, а також бідна на кремнезем.

Річ у тім, що більшість земних магм багаті кремнеземом, який і надає їй звичної в’язкості. Але в магмі Олдоіньо-Ленгаї міститься менш як 25% кремнезему за вагою, як порівняти з 45-70% у магмі інших вулканів. За словами вулканолога з Університету Денісона в Огайо Еріка Клеметті, виверження Олдоіньо-Ленгаї схоже на садовий шланг, з якого ллється вода.

“Якби вам потрібно було вибрати найунікальніший вулкан на Землі, важко було б знайти кращого кандидата, ніж Олдоіньо-Ленгаї. Це одна з найдивніших речей, які ви коли-небудь бачили”, — заявив Клеметті.

Крім цього, карбонатитова лава вивітрюється інчастіше, ніж звичайна, завдяки своєму хімічному складу. Кальцій і вуглекислий газ у лаві об’єднуються й утворюють кальцит, а також інші карбонатні мінерали, які руйнуються під дією води або вологості. Таким чином лава Олдоіньо-Ленгаї спершу має чорний або темно-сірий колір, але пізніше стає білою після висихання.

Через дуже рідку магму вулкан повинен вивергатися одним лише потоком лави. Але 2007 року вулкан раптово вибухнув досить сильно, щоб сформувати другий кратер глибиною понад 100 м. Така вибухова активність Олдоіньо-Ленгаї тривала ще рік, а опісля відновилося виробництво потоків лави.

Вчені раніше припускали, що новостворений кратер може просідати, і нове дослідження підтвердило ці побоювання. Верхні схили кратера просідають з 2013 року.

Автори дослідження вважають, що вулкан йде під землю через те, що магматичний резервуар, який розташований на глибині 1000 м, у буквальному сенсі здувається. Також дослідники не виключають, що цей резервуар може бути пов’язаний з більшою областю зберігання магми на глибині 3000 м або навіть глибше під вулканом.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

1 годину ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

1 годину ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

1 годину ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

1 годину ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

2 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

2 години ago