Атмосфера на Місяці є: астрономи розкрили загадку, чому вона існує

Може здатися, що Місяць є позбавленим атмосфери сферичним каменем, який обертається навколо Землі. Хоча на Місяці й немає придатного для дихання повітря, у супутника нашої планети є тонка атмосфера. Вчені змогли розгадати загадку того, як утворилася ця атмосфера, за допомогою зразків ґрунту, доставлених астронавтами місій “Аполлон”. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances, пише Space.

Тонка атмосфера на Місяці була виявлена ще за часів місій “Аполлон” (1969-1972 роки), коли NASA відправляло на супутник Землі астронавтів. Вчені довгі десятиліття намагалися зрозуміти, який основний процес відповідає за створення і підтримання цієї атмосфери. Раніше припускали, що головну роль у цьому процесі відіграють частинки сонячного вітру, які бомбардують поверхню Місяця. Нове дослідження показало, що сонячний вітер відіграє свою роль, але далеко не головну.

За словами вчених, тонка атмосфера на Місяці має постійно поповнюватися й підтримуватися, адже її атоми постійно відлітають у космос через низьку гравітацію супутника. За створення й підтримання атмосфери, тобто її постійне відновлення, можуть відповідати два процеси: випаровування від ударів метеоритів поверхнею Місяця та іонне розпилення. Останнє виникає, коли заряджені частинки із Сонця, відомі як сонячний вітер, бомбардують поверхню Місяця.

Учені вважають, що 70% атмосфери супутника Землі створено ударами метеоритів і 30% — бомбардуванням сонячним вітром Фото: NASA

Автори дослідження дійшли висновку, що обидва ці процеси відіграють свою роль у підтримці атмосфери на Місяці, але потрібно було з’ясувати, який із них домінуючий. Для цього вчені використовували зразки місячного ґрунту, привезені астронавтами місій “Аполлон”. Учені виділили зі зразків калій і рубідій, які легко випаровуються як під час ударів метеоритів, так і під час розпилення, спричиненого сонячним вітром.

Астрономи виявили, що в місячному ґрунті містяться переважно важкі ізотопи як калію, так і рубідію. Це свідчить про те, що випаровування від ударів метеоритів є домінуючим процесом, під час якого атоми випаровуються і піднімаються, утворюючи атмосферу Місяця. Вчені вважають, що 70% атмосфери супутника Землі створено ударами метеоритів і 30% — бомбардуванням сонячним вітром.

Тобто атмосфера Місяця вже понад 4 млрд років в основному підтримується за рахунок ударів космічних каменів по поверхні нашого супутника. Удари призводять до випаровування місячного матеріалу, який або відлітає в космос, або станеться в підвішеному стані над поверхнею Місяця. Тим самим відбувається постійне оновлення його атмосфери, і вона не зникає.

Ольга Степанова

Recent Posts

Чому повітря в Києві не очищується швидко: назвали причину

У Вишгородському районі відбулася масштабна лісова пожежа, зазначили у Департаменту захисту довкілля і адаптації до…

4 хв. ago

The Guardian: У Путіна знали про операцію ЗСУ в Курській області, але не змогли підготуватися

Російське військове командування передбачало операцію ЗСУ в Курській області і протягом кількох місяців розробляло плани…

14 хв. ago

Землю накрила магнітна буря червоного рівня: що треба знати

20 вересня сонячна активність підвищилась до К-індексу 7. Це червоний рівень, який відповідає сильним геомагнітним…

29 хв. ago

Повінь у Європі: Будапешт іде під воду. ФОТО

Повені, які у середині вересня охопили Центральну та Східну Європу, дійшла до Угорщини. Дунай, що вийшов із берегів,…

42 хв. ago

Стало відомо, яка буде ціна офіційних iPhone 16 в Україні

27 вересня в Україні розпочнуться офіційні продажі нової лінійки смартфонів iPhone 16, яка включає чотири…

54 хв. ago

Окупанти направили «Шахед» у бік Хмельницької АЕС

Росія продовжує ядерний шантаж, направляючи ракети та дрони в бік українських АЕС. У ніч на…

1 годину ago