Навіть короткі польоти в космос можуть змінити ДНК людини: чому вчених здивували рослини

За останні 60 років у космосі там побували близько 600 осіб. Більшість із них були чоловіками середнього віку і їхні місії тривали менше 20 днів. Приватні компанії зараз пропонують короткочасні польоти на орбіту, які можуть тривати від кількох годин до кількох днів. Але майбутні польоти професійних астронавтів у космос будуть більш тривалими. Водночас більше звичайних людей у якості космічних туристів відправлятимуться за межі Землі. Тому вчені продовжують дослідження того, як організм людини реагує на екстремальні умови космосу. Нова наукова робота опублікована в журналі Nature. Вона пропонує новий погляд на здоров’я людей, які вирушають у космос, пише The Conversation.

Ще 2019 року автори цього дослідження опублікували революційну наукову роботу про те, як рік перебування на борту Міжнародної космічної станції (МКС) впливає на організм людини. Героєм дослідження став астронавт NASA Скотт Келлі.

Вчені вивчили зразки крові, зібрані у Скотта до, під час польоту в космос і після повернення на Землю. Було виявлено, що теломери, тобто захисні ковпачки на кінцях хромосом, абсолютно несподівано подовжилися за рік перебування в космосі. Після повернення додому теломери швидко скоротилися. Протягом наступних місяців теломери відновилися, але були коротшими, ніж до того, як Скотт вирушив у космос. Відомо, що з віком теломери стають коротшими, зокрема через стрес. Також їхня довжина може вказувати на ризик розвитку деменції, серцево-судинних захворювань і раку.

У новому дослідженні вчені вивчили 10 астронавтів, які півроку пробули на МКС. Теломери цих людей також стали довшими, а потім їхній розмір скоротився після повернення на Землю. Але коротких теломер було більше, ніж раніше.

У новому дослідженні вчені вивчили 10 астронавтів, які півроку пробули на МКС. Теломери цих людей також стали довшими, а потім їхній розмір скоротився після повернення на Землю. Але коротких теломер було більше, ніж раніше Фото: Forbes

Після цього вчені провели дослідження з альпіністами. Виявилося, що під час сходження на гору Еверест теломери альпіністів стали довшими, а після спуску знову стали коротшими. Отримані результати показують, що не мікрогравітація МКС призвела до змін довжини теломерів, а були інші причини, як-от підвищений радіаційний вплив.

Також нове дослідження було націлене на вивчення теломер екіпажу місії Inspiration4 компанії SpaceX 2021. Ця місія складалася повністю з непрофесійних астронавтів. Теломери всіх членів екіпажу подовжилися під час місії, а у трьох із них вони стали коротшими після приземлення.

Але ця місія тривала всього 3 дні. Це означає, що навіть короткі космічні польоти можуть мати значний вплив на організм людини. До кінця не зрозуміло, як саме зміна довжини теломер впливає на здоров’я людини, і для цього потрібні додаткові дослідження, кажуть учені.

Попередні результати також говорять, що теломери пошкоджуються під час польотів у космос через вплив космічної радіації.

Найцікавіше, як показало дослідження, у рослин, які побували в космосі, не спостерігалися більш довгі теломер, адже вони виробляли спеціальний фермент, який підтримував довжину захисних ковпачків хромосом. Це відкриття припускає, що рослини, можливо, більш пристосовані до протистояння стресовим факторам космосу, ніж люди.

Ольга Степанова

Recent Posts

Тепер біда не лише від «Шахедів»: у ЗСУ розповіли, чим росіяни дедалі частіше атакують Україну

Російські загарбницькі війська дедалі частіше, крім "Шахедів", використовують дрони невстановленого типу. Але вони часто потрапляють…

5 хв. ago

Київ накриє сильна злива: синоптики зробили прогноз погоди на 6 жовтня

У ніч на 6 жовтня Київ та область накриє сильна злива, яка протримається до вечора.…

8 хв. ago

Затримано голову Хмельницької МСЕК, яка викидала сумки з 500 тис. дол. через вікно

Працівники ДБР затримали керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, яку підозрюють у незаконному збагачені. Напередодні у службових кабінетах і…

14 хв. ago

Вчені розгадали секрет привабливості картини “Дівчина з перловою сережкою”

Вчені виміряли реакцію мозку під час перегляду картини "Дівчина з перловою сережкою" Яна Вермера та…

22 хв. ago

Україна перейшла до повільного відступу: NYT описала ситуацію на фронті

В умовах значної чисельної переваги ворога Україна змушена вдаватися до тактики повільного відступу із запеклими боями,…

25 хв. ago

Світло знову продають по 2,64 грн за кВт, але не для всіх: кому пощастило

З 1 жовтня тариф на електроенергію знизиться з 4,32 до 2,64 грн за 1 кВт*год.…

31 хв. ago