У Землю врізався астероїд і вибухнув: він виявився найшвидшим каменем в історії

Ще 21 січня в атмосферу Землі увійшов, незадовго до цього виявлений, новий астероїд, який отримав назву 2024 BX1. Він вибухнув над Німеччиною і деякі його уламки навіть потрапили на землю у вигляді метеоритів. Автори дослідження, опублікованого на сервері препринтів arXiv, розрахували швидкість обертання цього каменю, простеживши за його польотом за допомогою знімків. Виявилося, що астероїд 2024 BX1 обертався швидше, ніж усі відомі подібні об’єкти за всю історію спостережень, пише Live Science.

Зазвичай невеликі астероїди, які врізаються в атмосферу Землі і перетворюються на вогняну кулю, як це сталося з 2024 BX1, виявляють уже за фактом їхнього прибуття. Але цей камінь астрономи помітили приблизно за 3 години до його удару по Землі. Автори дослідження з’ясували, що космічний камінь, який летів зі швидкістю приблизно 50 тисяч км/год, обертався кожні 2,6 секунди. А це найбільша швидкість обертання серед усіх відомих астероїдів.

Зазвичай невеликі астероїди, які врізаються в атмосферу Землі і перетворюються на вогняну кулю, як це сталося з 2024 BX1, виявляють уже за фактом їхнього прибуття. Але цей камінь астрономи помітили приблизно за 3 години до його удару по Землі Фото: Скриншот

Раніше цей рекорд належав астероїду 2020 HS7, швидкість обертання якого становить 2,99 секунди. Діаметр цього астероїда становить від 4 до 8 метрів, і він трохи більший, ніж у 2024 BX1. Цим можна пояснити більш швидке обертання останнього.

Астероїди обертаються з різних причин. Наприклад, це відбувається після того, як вони відлітають у космос після зіткнення з іншим каменем. Оскільки маленькі астероїди більш компактні, вони обертаються швидше, ніж їхні великі родичі.

Моделювання траєкторії прибуття астероїда 2024 BX1 на Землю Фото: Live Science

Вчені в рамках дослідження вивчили швидкості обертання одразу трьох астероїдів за допомогою зображень, на яких було видно їхнє зближення із Землею. Крім 2024 BX1 астрономи вивчили ще й швидкості обертання астероїдів 2023 CX1 і 2024 EF. Для цього було створено новий метод для вивчення швидкостей обертання астероїдів.

Під час зйомки астероїдів вчені зазвичай можуть налаштувати час експозиції так, щоб і камінь, що летить, і область космосу за ним залишалися відносно чіткими. Але навколоземні об’єкти, такі як 2024 BX1, рухаються так швидко, що їм потрібен неймовірно короткий час експозиції, щоб вони стали чіткими.

Завдяки тривалій витримці на отриманих знімках видно астероїд 2024 BX1, який летить на тлі зоряного неба
Фото: Live Science

Завдяки тривалій витримці на отриманих знімках видно астероїд 2024 BX1, який летить на тлі зоряного неба. Зміни яскравості вздовж траєкторії польоту астероїда підкреслюють обертання об’єкта і дають змогу припустити, що він мав витягнуту форму. Вчені виміряли відстань між яскравими точками і з’ясували, що швидкість обертання астероїда становила 2,588 секунди або 33 000 обертань на день.

Ольга Степанова

Recent Posts

ЗМІ розповіли про штраф сина Порошенка: сума може збільшитись

Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…

4 хв. ago

Меркель висловила сумнів, що Україна може зберегти незалежність

Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…

13 хв. ago

283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль

На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…

21 хв. ago

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

28 хв. ago

З чим носити піджак у 2025 році: стильні “луки” від Дорофєєвої та Єфросиніної на кожен день

Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…

37 хв. ago

Часу до 5 лютого: українці зобов’язані пройти ВЛК, інакше мають заплатити 17 тисяч гривень, хто має прийти

Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…

46 хв. ago