Світовий океан стрімко закислюється: вчені б’ють на сполох

Закислення океану наблизилось до критичного порогу. Це створює загрозу для морських екосистем і глобальної життєздатності. Про це йдеться у звіті вчених про стан світових систем життєзабезпечення, пише The Guardian. 

Звіт Потсдамського інституту досліджень впливу клімату (PIK) ґрунтується на багаторічних роботах учених, які показують, що є дев’ять систем і процесів – так званих планетарних меж, які сприяють стабільності функцій життєзабезпечення планети. До теперішнього часу було перевищено пороги шести меж. Нині ж промислова цивілізація наблизила світовий океан до порушення сьомої планетарної межі. 

«Закислення океану наближається до критичного порогу, особливо у високоширотних регіонах, йдеться в останньому звіті про межі планет. Дедалі більший вплив підкислення створює все більшу загрозу для морських екосистем», – йдеться у статті. 

Закислення океану – це явище підвищення кислотності (зниження pH) в океанічній воді через поглинання атмосферного CO2. Цей процес веде до руйнування харчового ланцюга і знижує ефективність океану як життєво важливого поглинача вуглецю.

Левке Цезар, кліматичний фізик із PIK і співавтор звіту, сказав, що є дві причини, через які рівні закислення океану викликають занепокоєння. «Одна з них полягає в тому, що індикатор закислення океану… наближається до порогу порушення безпечної межі», – попередив науковець.

По-друге, за словами Цезаря, навіть поточні умови можуть бути проблематичними для різних морських організмів, що вказує на необхідність переоцінити те, які рівні насправді можна назвати безпечними. Він додав, що підкислення океану погіршується в усьому світі, причому наслідки найбільш виражені в Південному та Північному Льодовитому океанах .

Як пояснює науковець, це означає, що будь-яке людське порушення довкілля не можна розглядати як окремі проблеми, тому що такий підхід ігнорує те, що компоненти системи Землі взаємодіють, утворюючи велику мережу, де зміни в одній сфері впливають на інші.

До слова, через глобальне потепління у європейських морях може стартувати новий бізнес. Невдовзі в європейських морях можуть уперше почати вирощувати перли, оскільки італійські фермери, які займаються вирощуванням устриць, прагнуть використати несподівану можливість, надану швидким потеплінням Середземного моря. 

Романчук Микола

Recent Posts

У вересні Порошенко задекларував понад 1 млрд грн дивідендів

Протягом вересня п’ятий президент і народний депутат Петро Порошенко задекларував 1,1 млрд грн дивідендів від Закритого недиверсифікованого…

2 хв. ago

Жертвам від 9 до 38 років: проти Puff Daddy висунуть ще 120 додаткових позовів

Команда юристів, яка працює у справі Шона Комбса, він же P. Diddy, заявила, що подасть…

3 хв. ago

Мобілізація в жовтні: кого можуть призвати на службу до 25 років

В Україні триває загальна мобілізація і військовозобов'язані громадяни віком від 18 до 60 років можуть вирушити служити.…

12 хв. ago

В Україні з’явився новий дорожній знак: що він означає

В Україні з’явився новий дорожній знак, який привертає увагу водіїв — чорна крапка на білому…

20 хв. ago

Згорить телевізор, бойлер і навіть холодильник: як зберегти техніку при відключеннях світла

Українцям рекомендується вжити заходів щодо захисту свого електрообладнання від потенційних стрибків напруги під час очікуваних…

29 хв. ago

Школярів чекають масштабні перевірки: запитуватимуть не про вивчений матеріал

Українські навчальні заклади стануть об’єктом ретельної перевірки з метою виявлення можливих фактів насильства або порушень…

38 хв. ago