Життя на Марсі: на планеті виявили ознаки кисню, як на Землі

Марсохід Curiosity (“К’юріосіті”) виявив на Марсі ознаки “життєздатного минулого”.

Про це йдеться у матеріалі Science Alert.

Скелі, які вивчав марсохід Curiosity у стародавньому, давно висохлому дні озера на Марсі, виявилися з ознаками умов придатних для життя мільярди років тому.

“Там, у скелях у кратері Гейл, Curiosity знайшов дивовижну кількість оксиду марганцю — мінералу, який зазвичай зустрічається в озерах на Землі через умови високого окислення, що спричиняє утворення кристалів марганцю в присутності кисню. Його ознаки на Марсі у такий великій кількості свідчить про те, що, можливо, подібні умови зберігалися в кратері Гейл, коли він був заповнений водою. На Землі такі типи відкладень відбуваються постійно через високий вміст кисню в нашій атмосфері, який виробляється фотосинтетичним життям, і через мікроби, які допомагають каталізувати реакції окислення марганцю”, — зазначив геохімік Патрік Гасда з Національної лабораторії Лос-Аламоса.

Водночас, за його словами, доказів, що на Марсі колись існувало життя, поки немає. Механізм виробництва кисню в атмосфері Марса в минулому неясний, тому те, як тут утворився та сконцентрувався оксид марганцю, справді дивує, кажуть фахівці.

“Ці знахідки вказують на масштабніші процеси, що відбуваються в марсіанській планеті. атмосфери чи поверхневих вод і показати, що потрібно зробити більше, щоб зрозуміти окислення на Марсі”, — сказав вчений.

Оксид марганцю поширений на Землі. Він бере участь у біологічних процесах. Це важливий мінерал для кількох біологічних процесів людини.Майже все живе на Землі з тих чи інших причин потребує марганцю.

“На Марсі зараз небагато кисню, і ми точно не знайшли доказів існування живих бактерій, тож як саме марганець з’явився там в осадових породах на берегових відкладеннях у кількості, порівнянній із земною… як середовище не зрозуміле… Навколишнє середовище озера Гейл, як видно з цих стародавніх порід, дає нам тему для роздумів”, — каже планетолог Ніна Ланца з Національної лабораторії Лос-Аламоса.

Ольга Степанова

Recent Posts

Чехія отримує більше від українських біженців, ніж витрачає на них: дані Мінпраці

Станом на кінець третього кварталу 2024 року Чехія відзначає позитивні тенденції у соціально-економічній інтеграції українських…

7 хв. ago

Скільки росіян воює проти України: розвідка поновила дані

Сухопутна частина російського угруповання, що бере участь у бойових діях проти України, становить майже 580…

15 хв. ago

В Україну можуть повернути ядерну зброю — The New York Times

Кілька західних чиновників обговорюють повернення ядерної зброї в Україну як частину обговорень щодо гарантій безпеки для країни. Це…

35 хв. ago

Без боргів і з великою зарплатою: набувають чинності нові правила бронювання від мобілізації

Зміни у правилах бронювання з 1 грудня значно зміняться, тому отримати броню буде не так все й…

43 хв. ago

Удар “Орєшніка”: Україні немає чим відповісти на цей клас зброї, – NYT

Удар міжконтинентальною ракетою по Дніпру був спробою Росії послати Україні та Заходу максимально потужний сигнал. Однак…

50 хв. ago

Афера на сотні мільйонів гривень: що не так зі встановленням сонячних батарей

В Києві масштабують проєкт підготовки до зими в умовах нестачі електроенергії — встановлюють сонячні панелі…

59 хв. ago