Тріщить по швах: льодовик в Антарктиді розколюється зі швидкістю 130 км/год

Кліматична криза, що обрушилася на планету, особливо небезпечно впливає на земний континент, вкритий льодами. Вчені роками вивчають танення льодовиків в Антарктиді, щоб спрогнозувати швидкість втрати крижаного покриву і наслідки цієї події для планети. Однак цього разу вони виявили щось дивовижне і страхітливе.

Про це пише IFLScience.

Команда з Вашингтонського університету спостерігали блискавичну появу тріщини на шельфовому льодовику Пайн-Айленд, який є антарктичним льодовиком, який найшвидше тане, — на його частку припадає чверть втрати всього льоду в Антарктиді.

Вчені проводили спостереження, використовуючи дані приладів, розміщених на шельфовому льодовику іншими дослідниками, а також проводили радіолокаційні спостереження із супутників. У результаті їм далося отримати докази існування найшвидше рухомої тріщини в крижаному покриві, коли-небудь зареєстрованої.

Дані свідчать про те, що розлом завдовжки 10,5 кілометра утворився в крижаному покриві зі швидкістю 35 метрів на секунду, або 128,7 кілометра на годину. За словами провідної авторки дослідження Стефані Олінгер, наскільки відомо вченим, це найшвидша подія розлому, яку коли-небудь спостерігали дослідники.

Зазначимо, що тріщини, які проходять через шельфовий льодовик, називаються рифтами. Вони часто є попередниками шельфового отелення, коли великі брили льоду відколюються від льодовика і падають у море.

Супутникові знімки, зроблені 8 травня (ліворуч) і 11 травня (праворуч) з різницею в три дні 2012 року, показують нову тріщину, яка утворює літеру “Y”, що відгалужується зліва від попереднього рифа Фото: AGU Advances

Інші розломи в Антарктиді, як правило, утворюються протягом місяців або років, проте нове дослідження тепер показує, що це може статися буквально за лічені секунди. Особливо, коли йдеться про найбільш вразливі частини Антарктиди. За словами Олінгер, нові дані свідчать про те, що за певних доказів шельфовий льодовик може розколотися, а отже, нам слід спостерігати за подібною поведінкою в майбутньому. Також дослідники тепер вважають, що великомасштабні моделі льодовикового покриву, які використовуються вченими, слід переписати з урахуванням цих тріщин, що швидко утворюються.

Наразі зусилля вчених зосереджені на розумінні фізики того, як розпадаються льодовики — здебільшого через те, що зміна клімату і подальше нагрівання планети невблаганно призведе до танення крижаних щитів Антарктиди, що зі свого боку лише збільшить частоту виникнення розломів.

У коротких часових масштабах льодовиковий лід поводиться як тверде тіло, проте в триваліших часових рамках він радше являє собою “медоподібну рідину, що сочиться”. Водночас нові дані надають докази того, що льодовиковий лід насправді також може розбитися як скло. Однак команда вважає, що тріщина утворилася б ще швидше, якби лід поводився як крихкий матеріал.

За словами Олінгер, нові дані дають привід для вивчення фізики безлічі різних процесів, що впливають на стабільність антарктичних льодовиків. Вивчивши це питання, вчені надалі, як передбачається, зможуть поліпшити ефективність великомасштабних моделей і прогнозування майбутнього підвищення рівня моря.

Ольга Степанова

Recent Posts

Принц Вільям визнав свою поразку, зустрівшись із колишніми покидьками суспільства

Днями 42-річний принц Вільям зробив емоційне звернення до мешканок Ньюпорта, коли здійснив самотній візит до Південного Уельсу,…

1 хв. ago

За їзду в куртках: водіїв штрафують на 5000

З настанням холодів водії стали утеплюватися, при цьому мало хто з них знімає верхній одяг,…

20 хв. ago

Довідка ВЛК та виїзд за кордон: ТЦК вляпався за відмазки від мобілізації – гроші ллються фурами

Влада Закарпаття розкрила складну схему, пов'язану з незаконною видачею довідок ВЛК (військово-лікарської комісії), які дозволяють…

29 хв. ago

Російські воєнкори погрожують атакою по Львівщині: яка головна ціль окупантів

У російських пропагандистських каналах з'явилися повідомлення про начебто місцезнаходження військової бази НАТО на Яворівському полігоні…

37 хв. ago

На Київщині витратять колосальні кошти, аби відремонтувати укриття в інтернаті

На Київщині планують відремонтувати підвальне приміщення у психоневрологічному інтернеті, облаштувавши у ньому укриття. Проте питання…

44 хв. ago

Гучний скандал у ТЦК: у Волинському центрі комплектування пояснили причину бунту

Бунт у ТЦК намагався підняти в минулому засуджений громадянин — це провокація, яка матиме наслідки.…

53 хв. ago