Інстинкт чи інтелект: вчені пояснили, чи здатні тварини мислити насправді

Дебати про те, чи здатні тварини до мислення, точаться ще з часів Аристотеля, якщо не довше. Однак однзначної відповіді на це питання немає досі, попри численні наукові дослідження, пише науковий вісник IFL-Science.

У 17 столітті видатний математик та природознавець Рене Декарт стверджував, що тварини є природними машинами, нездатними до відчуттів, не кажучи вже про почуття чи думки. Сьогодні ця точка зору виглядає очевидно застарілою та помилковою. Зараз дебати точаться навколо того, наскільки складним є мислення тварин і наскільки воно схоже на людське.

Експерт з поведінки тварин, доктор Алесія Картер з Університетського коледжу Лондона каже, що, спираючись на роботи нейробіологів, можна говорити про наявність свідомості в усіх тварин, оскільки вони мають здатність відчувати світ і реагувати на нього. 

Іншим кутом погляду на тему є питання про те, чи можуть тварини міркувати, зокрема робити логічні висновки. За словами доктора Картер, питання тваринної логіки досі залишається дискусійним. 

“Проблема завжди полягає в тому, що розум — це чорні скриньки, до яких ми не маємо доступу, і все, що ми можемо зробити, — це спостерігати за поведінкою тварин у відповідь на подразники. Ми повинні здогадатися, що відбувається всередині мозку, і часто на основі одних і тих же поведінкових даних можливі дві різні гіпотези”, – каже вона.

За словами вченої, однією з проблем тут є те, що саме поняття “інтелект” важко визначити однозначно, а відтак його важно перевірити “чесно”.

“Існує така напружена історія з проведенням тестів навіть у межах одного виду (людей), що я не думаю, що буде корисно говорити, що, наприклад, шимпанзе розумніші за горил (або сонячних риб, чи комодських варанів тощо). У чому розумніші?” – пояснює вона.

Доктор Картер зауважила, що наприклад сурикати, ящірки та бабуїни достатньо добре орієнтуються у тому, як їм вижити у їхніх конкретних умовах. 

“Ми багато зосереджуємося на видах інтелекту, які ми цінуємо, але тварини мають досить вражаючий інтелект, до якого ми взагалі не маємо доступу”, – пояснила вона. 

Доктор Коріна Логан з Інституту Макса Планка каже, що “більшість досліджень інтелекту зосереджено на видах, які, як очікується, є більш розумними. Це означає, що ми фактично не маємо доказів того, що інші види не розумні”. Тому популярні уявлення, що шимпанзе, наприклад, розумніші за птахів, є несправедливими від самого початку.

Велике значення у цьому контексті має спосіб життя того чи іншого виду. Наприклад, птахи, які видобувають їжу з нір, більш схильні користуватися “підручними інструментами”, що люди охоче визнають за прояв інтелекту. Тоді як інші птахи більше покладаються на соціальну взаємодію та власну пам’ять про місця, де можна знайти їжу, і цей інтелект не є настільки очевидним.

“Вони можуть мати інші когнітивні здібності, які вони можуть використовувати, але ми просто не бачимо їх виразу в їхній звичайній поведінці, тому ми не думаємо шукати їхні інші здібності. Це робить марними спроби порівняти інтелект різних видів”, — сказала Логан. 

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Метапневмовірус в Україні: експерт розповіла, чи буде нова пандемія

У світі й, зокрема, Україні зафіксовані випадки зараження метапневмовірусом. Однак ризику виникнення пандемії немає. Про…

8 хв. ago

Зняли готівку більше трьох разів на місяць: за що українцям заблокують картку 2025 року

Українців уже попередили, що за зняття грошей з картки в кількості трьох разів на місяць може загрожувати…

16 хв. ago

Вирішує навіть не держава. Кому з українців можуть анулювати бронювання

У грудні 2024 року на порталі "Дія" з'явилась послуга, яка дозволяє анулювати бронювання військовозобов'язаних. Нею можуть…

23 хв. ago

У річницю отримання томосу ПЦУ Порошенко опублікував фото із собою на троні

Шість років тому 6 січня Україна отримала томос від Вселенського патріарха Варфоломія. З цього приводу…

32 хв. ago

Від зупинки газового транзиту Україна втратила більше, ніж Росія, – Bloomberg

Зупинка російського газового транзиту через Україну позбавляє Росію частини доходів, але європейський газовий ринок не є…

41 хв. ago

Була б велика нація: Трамп запропонував Канаді увійти до складу США після відставки Трюдо

Новообраний президент США Дональд Трамп вкотре запропонував Канаді стати 51-м американським штатом. Приводом стала заява…

49 хв. ago